İran'la anlaşmanın yürürlük tarihi 20 Ocak

İran'ın nükleer müzakerelerini yürüten heyetin başkanı, anlaşmanın önerilen yürürlük tarihinin 20 Ocak olduğunu söyledi

İran'la anlaşmanın yürürlük tarihi 20 Ocak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’ın Teknik Müzakere Heyeti Başkanı Hamid Baidinejad, Cenevre'de yapılan anlaşmanın uygulamaya konulması için teknik müzakere heyeti tarafından önerilen tarihin 20 Ocak olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası İşler Genel Müdürü Baidinejad, resmi haber ajansı IRNA’ya verdiği demeçte, “Cenevre’de yaptığımız üçüncü tur teknik görüşmelerde nükleer anlaşmanın uygulanmaya başlanılması için 20 Ocak tarihinin uygun olduğu konusunda mutabakata vardık. Elbette bunun siyasi müdürler tarafından onaylanması gerekiyor” dedi.

Yeni yıl tatili ve haftaya yapılması planlanan İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve üst düzey nükleer müzakere heyeti üyesi Abbas Arakcı ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un yardımcısı Helga Schmid görüşmesine işaret eden Baidinejad, anlaşmanın uygulamaya konulma tarihinin birkaç gün gecikebileceğini belirtti.

Baidinejad, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf’ın "İran’la henüz yüzde 100 bir anlaşmaya varmış değiliz" yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “İran ile 5+1 grubu uzmanları Cenevre Anlaşması'nın uygulanması çerçevesinde atılacak somut adımları belirlemek üzere teknik incelemeleri tamamlayarak sonucu üst düzey siyasi yöneticilere sundu. Elbette bu nihai anlaşmanın sağlandığı anlamına gelmiyor. İranlı üst düzey yetkililerin daha önce de belitmiş olduğu üzere henüz teknik anlamda değil ancak siyasi boyutta ele alınması gereken son derece önemli birkaç konu var” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Arakcı, 30 Aralık’ta Cenevre’de yapılan uzmanlar düzeyindeki teknik görüşmelerin üçüncü turunda olumlu gelişmeler elde edildiğini ancak henüz siyasi düzeyde ele alınması gereken birkaç konu olduğunu söylemişti.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım’da Cenevre’de imzalanan nükleer anlaşmanın uygulanması çerçevesinde atılacak somut adımları belirlemek üzere yapılan teknik görüşmelerin ilki 9 Aralık’ta Viyana’da başlamış, 12 Aralık’ta ABD Hazine Bakanlığının Tahran’a uygulanan yaptırımlar kapsamında yeni şirketleri kara listeye almasının ardından görüşmeler durdurulmuş ve İranlı heyet Tahran’a dönmüştü. Teknik müzakerelerin son ve üçüncü turu ise 30 Aralık’ta Cenevre’de yapılmış, uzmanlar arasındaki görüşme yaklaşık 20 saat sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39