banner39

İran'la müzakereler sonuçsuz

İran ile UAEA arasındaki nükleer görüşmede anlaşma sağlanamadı, taraflar 11 Kasım’da Tahran’da görüşmeyi kararlaştırdı

Ortadoğu 29.10.2013, 16:46 29.10.2013, 16:46
İran'la müzakereler sonuçsuz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) arasında Viyana’da yapılan nükleer görüşmelerin ikinci gününde de anlaşma sağlanamadı.

Görüşmenin bugünkü 13. turunun ardından yapılan ortak açıklamada, İran’ın “yeni bir öneri sunduğu” belirtilirken, tarafların 11 Kasım’da Tahran’da tekrar bir araya gelme kararı aldıkları bildirildi.

Ortak basın toplantısında ısrarlı sorulara rağmen taraflar, İran’ın sunduğu yeni önerinin detaylarını açıklamak istemedi.

UAEA adına açıklama yapan güvence denetimlerinden sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Tero Varjoranta, Genel Direktör Yukiya Amano ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Agachi arasında dün “çok yapıcı bir toplantı” gerçekleştiğini ifade ederek, “Geçmiş ve mevcut konuları kapsayacak şekilde görüşmelerde bulunulduğunu” söyledi.

Nükleer görüşmenin bugünkü oturumunda “Gelecekte açıklığa kavuşturulması gereken tüm konulara çözüm bulmak amacına yönelik olarak İran’ın, yapıcı bir katkı sağlamak, işbirliğini güçlendirmek ve diyaloğu pekiştirmek için yeni bir öneri sunduğunu” belirten Varjoranta, yapılan tartışmaların ardından 11 Kasım’da Tahran’da yeniden bir araya gelinmesi kararı alındığını kaydetti.

Görüşmedeki İran temsilcisi Büyükelçi Rıza Najafi de “toplantıda tüm konuların somut bir şekilde ele alındığını” belirterek, yeni bir öneri sunduklarına işaret etti.

Najafi, sundukları yeni öneri konusunda, “Bu öneri pratik önlemler alınması ve işbirliğini güçlendirme amacına yöneliktir” demekle yetindi. İran temsilcisi, sundukları yeni öneriyle “UAEA ile işbirliğinde yeni bir sayfa açmış olduklarını” kaydetti.

Nükleer görüşmelerdeki başlıca hedeflerinin, “açıklığa kavuşturulması gereken tüm hususlara çözüm bulmak olduğunu” anlatan Najafi, “Pratik önlemler üzerinde çalışıyoruz ancak henüz sonuçlanmadı. Detayları gözden geçirmeye ihtiyacımız var. Henüz gizli tutuyoruz. Nihayi anlaşmaya bir an önce varacağız. Bu amaca yönelik detaylarla ilgili görüşmelerde bulunacağız.” dedi.

UAEA temsilcisi Varjoranta da bir soru üzerine, “Tüm çözüme ulaştırılması gereken konularda pratik çalışmalara başlamak için bir an önce sürecin tamamlanmasını beklediklerini” söyledi.

Görüşmelerde Parçin nükleer tesisindeki denetim konusunun ele alınıp alınmadığı yolundaki bir soruya da Varjoranta, “Mevcut ve geçmiş tüm konuları ele alıyoruz. Parçin de şüphesiz bunlardan bir tanesi” yanıtını verdi.

UAEA müfettişleri, Parçin nükleer tesisinde “nükleer başlık denemesi yapıldığı” yolunda 2001 yılı Kasım ayında bir rapor hazırladıkları için İran yönetimi, bu tarihten beri UAEA müfettişlerinin Parçin’de denetim yapmalarına izin vermiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?