banner39

İran'la müzakerelerin yeni turu başlıyor

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri arasındaki müzakerelerin yeni turu Viyana'da başlıyor

Ortadoğu 17.02.2014, 12:11 17.02.2014, 12:11
İran'la müzakerelerin yeni turu başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlığındaki müzakere heyeti, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakerelerin yarın başlayacak yeni turu için Viyana’ya gitti.

İran'ın nükleer programına ilişkin Cenevre anlaşması çerçevesinde atılacak nihai adımların ele alınacağı yeni tur müzakerelerde Cevad Zarif’e Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakcı, Mecid Taht Revançi, Hamid Baidinejad, Davud Muhammedniya eşlik edecek. Yarın sabah başlayacak müzakerelerin perşembe gününe kadar devam edeceği belirtildi.

Zarif ve 5+1 adına müzakereleri yürüten AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, müzakerelerin sürdürülmesi için her ay üst düzey toplantı yapma kararı almışlardı.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında Tahran’ın nükleer programına ilişkin sürdürülen müzakereler çerçevesinde 24 Kasım’da Cenevre’de anlaşma sağlanmıştı. Taraflar, kalıcı ve nihai bir anlaşma için müzakerelere devam etme kararı almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?