İranlı öğretmenler, "tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılması ve maaşlarına zam yapılması" için gösteri yaptı

İranlı öğretmenler, maaşlarına zam yapılması ve tutuklu öğretmenlerin serbest bırakılması talepleriyle ülke genelinde protesto gösterisi düzenledi.

Ortadoğu 16.06.2022, 16:28
İranlı öğretmenler, "tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılması ve maaşlarına zam yapılması" için gösteri yaptı

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansının haberine göre, Eğitimciler Sendikasının çağrısıyla Huzistan, Kirmanşah, Erdebil, Zencan Geylan, Hemedan, Senendec, Kerec ve Merivan'da düzenlenen eylemlere aralarında emekli ve halihazırda çalışanların da bulunduğu binlerce öğretmen katıldı.

Eylemde, "çalışma koşullarının iyileştirilmesi, maaşlara zam ve tutuklu öğretmenlerin serbest bırakılması" gibi talepler dile getirildi.

Söz konusu eyaletlerde göstericiler, Milli Eğitim Müdürlüğü binaları önünde toplanırken, birçok kentte emniyet güçleri güvenlik tedbirlerini artırdı.

Eğitimciler Sendikasına ait Telegram hesabına göre, ülke genelindeki gösterilerde en az 40 kişi gözaltına alındı.

Eylemcilerin talepleri arasında "çalışan ve emekli öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesi, tutuklu öğretmenlerin serbest bırakılması, ana okulu ve vekil öğretmenlerin kadroya alınması, hizmet kademesinde çalışanların maaşlarının iyileştirilmesi, parasız eğitim ve sınıfların en fazla 16 öğrenci kapasiteli olması" yer alıyor.

İran'daki cezaevlerinde "devlet aleyhinde propaganda" ve "öğretmenlerin grevine katılma" gibi suçlamalarla onlarca öğretmenin tutuklu bulunduğu belirtilirken, sendikalar haklarını talep eden öğretmenlere baskı uygulandığını savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?