İranlı sınır muhafızları serbest bırakıldı

Pakistan'daki Ceyş el Adl grubu tarafından kaçırılan İranlı sınır muhafızlarının serbest bırakıldığı duyuruldu

İranlı sınır muhafızları serbest bırakıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'daki bir grup tarafından kaçırılan ve iki ülke arasında kısa süreli gerginliğe neden olan İranlı sınır muhafızlarının serbest bırakıldığı duyuruldu.

İran'ın yarı resmi Fars haber ajansı, Ceyş el Adl grubunun kaçırdığı İranlı sınır muhafızlarını İran'ın güneydoğusundaki sınır bölgesinde Salı günü erken saatlerde bıraktığını bildirdi. Ajansa konuşan bir güvenlik kaynağı, "Muhafızlar bir kaç saat önce Pakistan'da İranlı yetkililere teslim edildi" dedi. Cuma günü Ceyş el Adl'in de İranlı sınır muhafızlarının serbest bırakıldığı haberini kendi sitesinden duyurduğu belirtildi.

İran Parlamentosu'nun ulusal güvenlik ve dış politika komisyonu üyesi İsmail Kovsari de yerel Tasnim haber ajansına yaptığı açıklamada 4 sınır muhafızının serbest bırakıldığını doğruladı. Kovsari muhafızların İranlı yetkililere Pakistan'da teslim edildiğini söyledi. Grup Şubat ayında 5 muhafızı kaçırmış ancak birini öldürdüğünü duyurmuştu. Öldürülen muhafızın cesedinin de İranlı yetkililere teslim edildiği haberleri geldi. 

Grup Ekim ayında, İran'ın Sistan ve Belucistan vilayetinde, 14 sınır muhafızının öldürüldüğü saldırıyı da üstlenmişti. Ağırlıklı olarak Sünnilerin yaşadığı Sistan ve Belucistan vilayeti Sünni direnişçiler ve İranlı güvenlik güçleri arasında kanlı çatışmalara sahne oluyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 14:12
banner53
YORUM EKLE

banner39