banner39

İranlı yönetmenlere gıyaplarında insan hakları ödülü

Avrupa Parlamentosu'nun Sakharov insan hakları ödülleri, gıyaplarında İranlı yönetmen Penahi ve avukat Sotoudeh'e verildi

Ortadoğu 12.12.2012, 14:42 12.12.2012, 14:42
İranlı yönetmenlere gıyaplarında insan hakları ödülü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu'nun Sakharov insan hakları ödülü, bugün düzenlenen törenle gıyaplarında İranlı yönetmen, senarist ve yapımcı Cafer Penahi ile yine aynı ülkeden insan hakları savunucusu avukat Nasrin Sotoudeh'e verildi.

Ödülü, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un elinden İranlı yönetmen adına kızı Solmaz Penahi, Sotoudeh adına ise 2003 Nobel ödülü sahibi Şirin Ebadi aldı.

İki İranlı, ülkelerinde hapis cezalarına çarptırılmıştı. Penahi, yurt dışına çıkma yasağıyla adli kontrol altında tutulurken, Sotoudeh cezaevinde bulunuyor.

Ödülü kazananlara ayrıca, 50'şer bin avro tutarında para mükafatı verilecek.

Gecen yılki ödülü, ülkelerinde "Arap Baharı"nın öncülüğünü yapan beş insan hakları savunucu almıştı.

Ortodoks katedralinde Putin karşıtı şarkı söyledikleri gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırılan Rus punk grubu Pussy Riot ve Belarus asıllı muhalif Alez Bialiatski de bu yılki ödül için aday gösterilen diğer finalistler arasında bulunuyordu.

Sovyet bilim adamı ve 1975 Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Sakharov'un adını taşıyan ödül, 1988'den bu yana Avrupa Parlamentosu tarafından hayatını insan hakları ve özgürlüklerini savunmaya adayan kişilere veriliyor.

Ödüle layık görülen kişi veya kurumu Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grup temsilcileri seçiyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?