banner15

İrene eylemcileri İsrail askerlerini suçladı

Aralarında Holokost kurbanı bir aktivistin de bulunduğu Yahudi eylemciler, askerlerin aşırı güç kullandığını söyledi

İrene eylemcileri İsrail askerlerini suçladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'ye doğru yol alırken İsrail donanmasının müdahalesi ile gözaltına alınan Irene adlı teknedeki Yahudi aktivistler, serbest kaldıktan sonra yaşadıklarını anlattı.

İsrail Güvenlik Güçleri'nin "sorunsuz ve güç kullanmadan" gemiyi ele geçirdikleri açıklamasına rağmen, aktivistler askerlerin müdahale sırasında aşırı güç kullandığını söyledi.

İsrail'in Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, Teknede bulunan ve Holokost kurbanlarından biri olan Reuben Moscowitz, "İsrailli askerler sadece insanlara vuruyorlar" dedi.

Moscowitz, "Holokost'tan kurtulmuş bir insan olarak İsrail devletinin o kadar insanı duvarlar arasına hapsetmesi gerçeğiyle yaşayamıyorum" dedi. "Holokost'ta yaşadıklarımı komşularımıza yapmamamızı ümit ediyorum" diyen Moscowitz, kendi yaşadıklarını Filistinli çocukların yaşadıklarıyla kıyasladığını söyledi.

"Ben çocukken beş yıl hapiste kaldım, hala etkilerini yaşıyorum, geceleri kabuslar görüyorum" diyen Moscowitz, Gazze'deki açık hapishanede bulunanlardan 800 binin çocuk olduğunu hatırlatı.

"BİZİ ÖLDÜRMEDİLER AMA...."

Aktivistlerin arasında yer alan eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Yonatan Shapira, "tekneye müdahaleyi tarif edecek kelime bulamayacağını" belirtti.

Shapira, aktivistlerin en ufak sert tepki göstermediği, buna rağmen elektrikli şok silahı kullanan askerlerin acımasızca müdahalesine maruz kaldıklarını ve sürüklenerek askeri bota alındıklarını söyledi.

"Bizi müslüman aktivistler gibi öldürmediler ama çok sert davrandılar" ifadesini kullanan Shapira, üstlendikleri görevle gurur duyduklarını ve Gazze ablukasının bir suç olduğunu belirtti.

İsrail'in Channel 10 televizyonu muhabiri Eli Usharov, Haaretz'e verdiği bilgilerle Shapira'nın açıklamarını doğruladı ve askerlerin gereksiz bir şiddet uygulayarak tekneye çıktığını belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 12:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48