banner39

banner35

İşgalciler kana doymuyor: İsrail vatandaşı Filistinli öldürüldü

İsrail'in kuzeyindeki Umm el-Fahm kentinde "arabayla ezme" girişiminde bulunduğu gerekçesiyle İsrail polisi tarafından ateş açılan İsrail vatandaşı bir Filistinli yaşamını yitirdi, araçtaki diğer kişi yaralandı.

Ortadoğu 03.12.2021, 15:18
İşgalciler kana doymuyor: İsrail vatandaşı Filistinli öldürüldü

İsrail polisinden yapılan yazılan açıklamada, Umm el-Fahm kentinde iki kişinin bulunduğu bir aracın görev yapan sınır polisinin üzerine sürüldüğü, polisin araca ateş açtığı belirtildi.

İki polisin yaralandığı, polisin ateş açtığı 20'li yaşlardaki İsrail vatandaşı Filistinli şoförün öldüğü, araçtaki diğer kişinin de yaralandığı bildirildi. Araçta ruhsatsız bir tabanca bulunduğu aktarıldı.

İsrail polisi, olayın "cezai" nitelikte olduğunu arabadaki iki kişinin de kentte Filistinli aileler arasındaki bir cinayet kaynaklı husumetle ilişkili olduğu bilgisini paylaştı.

Umm el-Fahm kentinde dün akşam saatlerinde Filistinli aileler arasında daha önce gerçekleşen bir cinayet üzerine çıkan kavga nedeniyle kentte ateş açılmış, arabalar ve evler yakılmıştı. İsrail polisi, dün kentteki olaylarla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

İsrail'in 1948 yılındaki kuruluşunun ardından İsrail vatandaşı haline gelen Filistinli Araplar, ülke içinde "1948 Arapları" diye isimlendiriliyor. 1948 Araplarının bugün yaklaşık 1,8 milyon nüfusa sahip İsrail'de, nüfusun yaklaşık beşte birini oluşturduğu ifade ediliyor.

İsrail vatandaşı Filistinli Arap nüfusu içinde son yıllarda artan bireysel silahlanma, bu topluluk içinde suç oranının ve can kayıplarının artmasına yol açıyor.

banner53
Yorumlar (0)
2
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?