IŞİD, Afganistan'da ilerliyor

Afganistan Nangarhar bölgesinde Taliban ile IŞİD arasında çıkan çatışmalar sonucu bir bölge IŞİD kontrolüne geçti

IŞİD, Afganistan'da ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’da IŞİD ile Taliban arasında çıkan çatışamada Taliban’ın kontrolündeki bir bölge IŞİD'in eline geçti.

Yerel kaynaklar IŞİD'in ağır silahlarla saldırısının ardından Taliban'ın bölgeyi terkettiğini söyledi. IŞİD, çatışmaların ardından Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar bölgesinden Taliban’ı çıkardı.

Ajansa konuşan görgü tanıkları, yüzlerce IŞİD üyesinin, Nangarhar sakinlerine IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin direktiflerinden oluşan bildiriler dağıttığını söyledi. Bölgede yaşayan aşiret lideri Hacı Abdullah Can, “IŞİD’ciler beyaz kamyonetlerle geldiler. Üzerlerinde ağır makinalı silahlar vardı. Taliban direnemedi ve çatışmaların ardından kaçtı” dedi. Abdullah Can, IŞİD üyelerinin bölgedeki gençleri saflarına katmak için ‘bol miktarda para’ dağıttığını da ekledi.

Yerel yetkililer de Nangarhar’a bağlı 21 beldeden en az 15’inin IŞİD kontrolünde olduğunu söyledi.

Bu arada Taliban’ın geçtiğimiz günlerde IŞİD’e gönderdiği mektuptan sonra Mahaz Fedayi Tahrik-i İslam grubu da IŞİD’e bir heyet göndermeyi planladığı iddia ediliyor.

Afganistan Talibanı, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’ye bir mektup yazarak ülkelerinde örgütlenmemesini ve karışmamasını istemişti. Mahaz Fedayi’nin ise IŞİD’e bir heyet göndererek IŞİD’e karşı olmadıkları mesajını vereceği belirtildi.

Mahaz Fedayi Sözcüsü kari Hamza, IŞİD’e üç kişilik bir heyet göndereceklerini belirterek kendisine Afganistan’da ‘cihadı daima devam ettireceklerinin teminatını vereceklerini’ söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39