banner15

IŞİD Bağdat'a dayandı; ordu savunmada

Musul'u alan IŞİD adım adım Bağdat'a ilerliyor. Başkente yakın kentler örgütün elinde. Beş milyonluk Bağdat adeta boşalırken kentte kalanlar ise korkudan evlerinden çıkamıyor. Irak ordusu başkent Bağdat'ta savunmaya hattı kurdu; havadan ise taaruz durumunda.

IŞİD Bağdat'a dayandı; ordu savunmada

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u alan Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) başkent Bağdat'a doğru ilerliyor. Diyala bölgesinde bulunan Celavla ve Saadiye kentlerini savaşmadan ele geçiren IŞİD, başkente 50 kilometre mesafedeki Bakuba'ya ulaşarak Kerkük ile Bağdat arasındaki karayolu bağlantısını kopardı.

Polis ve ordu yetkililerine göre IŞİD güçleri Bakuba'nın güneydoğusunda bulunan altı köyü ele geçirdi ve çatışmalar kentin 35 kilometre kuzeydoğusundaki Mikdadiye'de yoğunlaşıyor. Büyük çoğunluğu Sünni olan yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı kentte Şiiler ve Kürtler de bulunuyor.

KAÇIŞ

Bağdat adeta boşalırken kentte kalanlar ise korkudan evlerinden çıkamıyor. DW'ye konuşan gazeteci Said Abdülvahab, 'Bağdat boşaldı. İnsanlar korkudan evlerinden çıkamıyor' derken The Guardian muhabiri Martin Chulov, başkentte halkın panik halinde gıda stoklamaya başladığını belirterek, bir tüccarın şu sözlerine yer verdi:'Sadece 60 kilometre ötedeler. Irak ordusu hiçbir şey yapamaz. Anca Yeşil Bölge'yi savunurlar o kadar. Allah yardımcımız olsun.' Amerikan NBC televizyonu muhabiri Richard Engel ise Bağdatlıların kentten kaçmaya başladığını söyledi.

BALONLA SAVUNMA

Bu arada, Başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Iraklı General Said Maan, IŞİD'e karşı savunma hattı oluşturduklarını kaydetti. Maan, 'Bir plan yaptık. Buna göre güçlerimizi takviye ederek savunmayı ve istihbari bilgileri güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu amaçla gözlem balonları, yeni kameralar ve dinleme ekipmanları kullanıyoruz' dedi. IŞİD'in sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani Bağdat'tan sonraki hedeflerinin Şiiler için kutsal olan Kerbela olduğunu açıklamıştı.

ABD ÜSSÜNDE ALARM

Bir yandan peşmerge denetimindeki Kerkük'ün Havice, Riyad ilçeleriyle Riyaz nahiyesine de girmeye çalışan IŞİD güçleri, Salahaddin vilayetine giden askeri konvoya saldırı düzenledi. Olayda 10 askerin öldüğü ve bazı kişilerin yaralandığı, orduya ait 7 aracın zarar gördüğü belirtildi. ABD ise Bağdat yakınlarındaki en büyük üssü Balad'ı tahliye etmeye başladı. 2011'de ABD'nin çekilmeden önce 35 bin askerine sahiplik yapan üste kalan son asker ve sivillerin de nakledildiği kaydedliyor. Bu arada, Bağdat'ı almakta kesin kararlı olan IŞİD'in Suriye'deki çatışmaları durdurduğu ve buradaki güçlerini Irak'a kaydırdığı belirtildi.

IŞİD İLERLİYOR

Musul'dan sonra Bağdat'ı da kaptırmaktan korkan Irak Başbakanı Nuri El Maliki sivillerden gönüllü birlikler oluşturuyor.

Samarra, Diyala ve Selahaddin'de düzenlenen hava operasyonlarında Bağdat'a doğru ilerleyen onlarca IŞİD militanı öldürüldü. Çatışmalarda IŞİD de 10 askeri öldürdü.

TİKRİT GERİ ALINDI İDDİASI

Irak ordusu IŞİD'in ele geçirdiği Tikrit'te kontrolü sağladı. IŞİD'in önceki gün ele geçirdiği Tikrit'te yaşanan çatışmaların ardından, özel kuvetlerin kenti geri altığı kaydedildi. Irak Hava Kuvvetleri de Musul, Tıkrit kenti ve Beci ilçesindeki IŞİD mevizlerini bombaladı. Saldırıda 40 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. Tikrit'teki Saddam Camii ile Beci'deki El-Fetih Camii'nin de saldırılara hedef olduğu bildirildi.Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 09:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48