banner15

IŞİD, Esad'ın Halep yolunu kesti

IŞİD, Esed rejiminin ikmal yolu olan Hama ile Halep arasındaki karayolunun kontrolünü ele geçirdi. Böylece rejimin Halep bağlantısı kesildi

IŞİD, Esad'ın Halep yolunu kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD, Esed rejiminin Hama'dan Halep'e ikmal yolunun kontrolünü sağlayarak, rejimin Halep kent merkezi ile bağlantısını kesti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD, bu sabah Halep'in güneydoğusunda yer alan rejim kontrolündeki Safira ilçesine girdi. Rejim güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmaların sonucunda ilçenin yarısı IŞİD'in eline geçerken, onlarca rejim askeri esir alındı.

Safira, Halep- Hama yolu üzerinde bulunması nedeniyle rejim için lojistik ve stratejik önem taşıyor.

Halep kırsalının güneydoğusunu elinde bulunduran Esed güçleri kuzeyde ve batıda muhalifler, doğuda ise IŞİD tarafından kuşatma altında tutuluyor.   

Rejim, Humus-Halep karayolu muhaliflerin kontrolünde olduğu için Halep'e Hama üzerindeki bu yoldan ulaşıyordu. IŞİD, rejimin Halep'e güneydoğu yönünden bağlantısı niteliğindeki karayolunun kontrolünü sağlayarak, rejimin Hama üzerinden Halep'e ikmal yolunu kesmiş oldu. Halep-Hama karayolu, son iki yıl içinde yol birkaç defa muhalifler ve rejim arasında el değiştirmişti.

Ahrar'us Şam ve birlikte hareket eden örgütlerin Halep'i kuşatma saldırıları da devam ediyor. Saldırılar sonucu Şam'ı Halep'e bağlayan tek yol olan Hanaşır yolu kapandı. Ordunun yolu geri almak için saldırı düzenlediği ancak başarılı olmadığı bildiriliyor.

 

 
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 09:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35