IŞİD, Felluce'den çıkışı kapattı

Dün Anbar'da başlayan kurtarma operasyonu sonrası IŞİD, çatışmalardan kaçan sivillerin Felluce'den ayrılmasına izin vermiyor

IŞİD, Felluce'den çıkışı kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'taki Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, terör örgütü IŞİD'in sivillerin Felluce'den çıkışını engellediğini açıkladı.

Parlamentoya bağlı Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, Irak ordusunun başlattığı Enbar'ı kurtarma operasyonu kapsamında, bölgeden çıkmak isteyen sivillerin IŞİD militanları tarafından engellendiği belirtildi.

Açıklamada, "IŞİD, 3 aydan fazla süredir Felluce'de sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Kendi talimatlarına uymayanların da mal varlıklarına el koyuyor" denildi.

IŞİD'in camileri, evleri, Felluce'ye giden yolları patlattığı belirtilen açıklamada, devlet kurumlarının da tahrip edildiğini bunun daha fazla can ve mal kaybına sebebiyet vermek için yapıldığı vurgulandı.

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yahya Resul, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'e yönelik Enbar operasyonunun dün sabah başladığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 13:08
banner53
YORUM EKLE

banner39