IŞİD her an Ramadi'ye girebilir

Ramadi'ye bugün bir kez daha saldıran IŞİD'in yakın zamanda burayı işgal edebileceği belirtildi. Enbarlı yetkililer Irak ordusundan yardım istedi

IŞİD her an Ramadi'ye girebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak’ın başkenti Bağdat'ın 110 kilometre batısında yer alan Enbar vilayetinin merkezi Ramadi’nin bir kez daha korunaksız kaldığı açıklandı.

Enbar İl Meclisi üyesi Azal Fehdawi, yaptığı açıklamada, bugün IŞİD örgütü mensuplarının Ramadi’ye bir saldırı gerçekleştirdiğini belirtti. Fehdawi, kentin örgüt tarafından işgal edilme tehlikesi olduğunu aktardı.

Enbar İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, Ramadi’de durumun karışık olduğunu, Bağdat asker ve silah göndermezse, IŞİD’e karşı kurulan koalisyondan destek talep edeceklerini belirtmişti.

Ramadi'de bulunan hükümet binalarının ve polis merkezlerinin üzerine silahlı kişilerin yerleştirildiği ve bu kişilerin IŞİD gruplarına ateş ettikleri belirtiliyor. Diğer taraftan Irak güvenlik güçleri ve bazı aşiret mensuplarının IŞİD'in Ramadi'deki ilerleyişini durdurabilmek için çatıştıkları belirtiliyor.

Ramadi'deki camilerde halka, eli silah tutan herkesin IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleye katılmaları için çağrılar yapıldı.

IŞİD daha önce Ramadi'nin El-Mecar kasabasını ele geçirmişti. IŞİD geçtiğimiz ay Enbar eyaletinin Ramadi ve Felluce kentlerinde ve Hit ilçesinde yeni bölgeler ele geçirmesinden sonra, Enbar eyaletinin yüzde 80’ini elinde tuttuğunu açıklamıştı.

Irak Ordusu,1 Kasım’da Tikrit'in kuzeyindeki Beyci kentini IŞİD'den almıştı. Bağdat’ın 170 kilometre batısında Selahaddin iline bağlı Beyci ilçesinde, Irak’ın en büyük petrol rafinerisi bulunuyor. IŞİD, düşük seviyede ürettiği petrolü Musul'da halka dağıtıyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 17:24
banner53
YORUM EKLE

banner39