IŞİD ile Esad rejimi anlaştı iddiası

IŞİD'in Esad rejimi ile karşılıklı tavizler verilerek ÖSO'ya karşı mücadelede ortak hareket etme konusunda anlaştığı öne sürülüyor

IŞİD ile Esad rejimi anlaştı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD ve Suriye rejiminin üst düzey temsilcilerinden oluşan bir grubun Suriye'nin Haseke şehrindeki bir gaz üretim merkezinde bir araya geldiği iddia ediliyor.

The Daily Sabah’ın MİT kaynaklarına dayandırdığı habere göre birbirlerine düşman olarak bilinen iki taraf, başta yakın zaman önce Halep, İdlip ve Dera'da önemli başarılar kazanan Özgür Suriye Ordusu olmak üzere ortak düşmanlarına karşı ortak mücadele etme ve konusunda bir anlaşmaya vardı.

Uzun zamandır IŞİD ve Esad güçlerinin bir ittifak içinde olduğundan bahsediliyor fakat kanıtlayacak bir veri bulunmuyordu. Savaşın gidişatına bakıldığında ise bölgesel ve geçici anlaşmaların olmuş olabileceğini söylemek mümkün görünüyor. IŞİD'in karadan Halep'e saldırmadan önce Esad rejimine ait uçakların da havadan Halep'i bombalaması bu gerçeğe işaret ediyor. Rejimin bazı taleplerine IŞİD'in olumlu cevap verdiği, buna bir hediye olarak da Palmira ve Soha'nın da IŞİD'e verilmiş olduğu tartışılıyor. Petrol botu hatları ve tankerler vasıtasıyla iki tarafın petrol alışverişi yapması bu işbirliğini açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bazı bölgelere ve konulara özel olan bu işbirliği yerini bölgeden bölgeye fikir ayrılıklarına bırakıyor. Daily Sabah'ın kaynağına göre daha önce PKK ile anlaşan Şam yönetimi, IŞİD'ın YPG çatışmasından rahatsız ve bölgenin YPG'ye bırakılmasını istiyor.

IŞİD ile Şam'ın dört konu üzerinde mutabakata vardığı iddia ediliyor. Buna göre Palmir ve Sohna silahlar ve cephaneliklerle birlikte IŞİD'e bırakılacak.

Ülkenin ortasında bulunan ve üzerinden petrol ve doğal gaz boru hatları geçen bu iki bölge IŞİD için stratejik önem taşıyor. IŞİD tarafından ele geçirilmeden önce şehirler bölgedeki diğer güçler tarafından da hedef halinde idi ve Esad güçleri iyice zayıflatılmıştı. IŞİD ise bölgeyi ele geçirirken hiç bir önemli direniş ile karşılaşmadı. Bahsi geçen buluşmadan bir hafta öncesine kadar uzanan süreçte IŞİD civar semtleri ele geçirirken ise rejim güçleri sadece izlemekle yetinmişti.

Üzerinde mutabakata varılan bir diğer konu ise enerji alışverişinin devamı. IŞİD rejime petrol ve doğalgaz satmayı sürdürecek. Palmira'nın ele geçirilmesi ile önemli bir doğalgaz kaynağına sahip olan IŞİD, rejime boru hatları yoluyla, bunun olmadığı yerlerde ise tankerlerle petrol ve doğalgaz sevkiyatı yapacak. Palmira aynı zamanda bu doğal rezevlerin taşınması için de hayati öneme sahip noktalardan biri.

Haritalardan kolaylıkla anlaşılacağı gibi ülkenin hemen hemen bütün önemli petrol noktaları IŞİD'in kontrolüne geçti. Bununla birlikte rejime bağlı bölgelerde doğalgaz ve elektrik kaynakları üzerinde neredeyse yarı yarıya azalma gözlendi.

Üçüncü mutabakat konusu ise IŞİD’in bölgedeki muhalif gruplarla savaşında havadan destek alması. Özgür Suriye Ordusu'nun elinde olan Azez ve Halep'in kırsal kesimlere rejim ve IŞİD beraber saldıracaklar.

Daily Sabah'a konuşan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı sitesi editörü Aron Lund, IŞİD ve Esad arasında böyle bir anlaşmanın mümkün olmadığını ancak bazı bölgelerdeki üst düzey komutanların anlaşmış olabileceğini söyledi.

Dördüncü ve son mutabakat konusu ise IŞİD’in kuzeyde başarılı olması halinde Suveyda ve Salamiye bölgelerinin örgüte bırakılması. IŞİD'in anlayışına ters düşen mezhepler olan Dürzi ve Şii nüfusun yaşadığı bu bölgelerin, rejim tarafından örgüte bırakılacağı Daily Sabah'ın elde ettiği bilgiler arasında. Bölgedeki bir diğer önemli güç ise 2011'den beri İdlib civarında önemli başarılar elde eden El Fetih.

İsmaililer ve Dürziler göz önüne alındığında IŞİD'in bölgeyi ele geçirmesi yeni saldırılara sahne olabilir.

Daily Sabah'ın aktardığına göre anlaşmanın dışında kalan iki konu daha bulunuyor. Bunların ilki Zehran Alluş’a suikast tertip edilmesi.

Kalamun Dağları civarında Şam rejimi ile mücadele eden Ceyş’ül İslam lideri Zehran Alluş'un öldürülmesi planlar arasında bulunuyor. Daily Sabah kaynağına göre IŞİD bunu kabul etti fakat ne şekilde yapılacağına henüz karar vermeyen örgüt, rejim güçleri ile ikinci bir toplantıya hazırlanıyor.

Ceyş’ül İslam rejime karşı olan başarılı operasyonları ile biliniyor. 23 Mart 2013'de New York Times da yayınlanan bir raporda 50'den fazla küçük grubu bir çatı altında toplamayı başaran cephenin Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden yardım aldığı iddia ediliyor.

İkincisi ise IŞİD'e Haseke’nin verilmesi. Görüşmelerde en çok tartışılan konu Kürt bölgesi idi. YPG bölgesinin merkezi konumunda olan Haseke’yi isteyen IŞİD, böylece hem YPG'nin gücünü kırmak hem de Özgür Suriye Ordusu'na saldırırken kuzeyden gelecek saldırıların önünü kesmek istiyor. Rejim ise IŞİD'in bu talebine sıcak bakmıyor.

Yakın zaman önce rejim güçleri ve IŞİD arasında Şii Hilal'i yakınlarında bulunan Hama'da gerçekleşen çatışma Suriye'de bütünsel bir işbirliğinin mümkün olmadığını gösteriyor. Ancak Özgür Suriye Ordusu'na karşı ortak bir hareketten söz etmek mümkün.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39