banner39

IŞİD Irak ve Suriye'de güç kaybediyor

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, bölgedeki IŞİD militanları sayısının 25 bine düştüğünü söyledi

Ortadoğu 05.02.2016, 10:22 05.02.2016, 10:22
IŞİD Irak ve Suriye'de güç kaybediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Irak ve Suriye'deki IŞİD (DAEŞ) militanlarının sayısının azaldığını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında daha önce 31 bin 500 olduğu tahmin edilen IŞİD militanlarının sayısının 25 bine indiğini söyledi.

Militan sayısındaki azalmaya ABD ve koalisyon ortaklarının bölgede düzenlediği çok sayıdaki hava saldırısının neden olduğuna işaret eden Earnest, "DAEŞ, bölgedeki operasyonlarda büyük kayıp verdi. Irak ve Suriye'ye yabancı savaşçı akışını durdurmada kazanmaya başladığımız başarı da bu azalmada önemli bir etken. DAEŞ, kendisine savaşçı bulmakta eskiye oranla büyük güçlük çekiyor. Bölgeye yabancı savaşı akışının durdurulmasında uluslararası işbirliğinin öneminin farkındayız" dedi.

Earnest, "Daha önce bölgede 31 bin 500 DAEŞ militanı olduğu tahmin ediliyordu. Son istihbarat verilerine göre, bu rakamın 25 bine düştüğünü sanıyoruz. Bu, hala önemli bir tehdit oluşturmaya devam ettikleri, ancak sayılarının azaldığı anlamına geliyor. DAEŞ'in, bu ülkelerdeki siyasi istikrarsızlığı kendi menfaati için kullanmaya çalıştığını biliyoruz. İşte bu nedenle ABD, bu ülkelerdeki siyasi süreçlere destek vermeye büyük önem atfediyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?