banner39

IŞİD Karakozak köyünden çıkarıldı

Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun da eski yeri olan Karakozak köyündeki IŞİD grupları muhaliflerce düzenlenen saldırılar sonucu bölgeden çıkarıldı

Ortadoğu 15.03.2015, 09:20 15.03.2015, 09:20
IŞİD Karakozak köyünden çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de, IŞİD gruplarının, Halep'in doğusundaki Karakozak köyünden çekildiği bildirildi. Bölgedeki aktivistlerden Zekeriyya Ebu'l-Bera, yaptığı açıklamada, IŞİD'in, şiddetli çatışmalardan sonra Karakozak Köprüsü'ne 7 kilometre mesafedeki stratejik El-Mecbel bölgesinin kontrolünü kaybettiğini ve el-Hammam ve el-Cessane köylerine doğru çekildiğini söyledi.

Karakozak köyü, Türkiye'nin yurt dışındaki tek vatan toprağı sayılan Süleyman Şah Türbesi'nin eskiden bulunduğu bölge olarak biliniyordu. Türkiye geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği 'Şah Fırat' operasyonuyla karakolu sınıra yakın bölgede bulunan, Suriye topraklarındaki Suriye Eşmesi köyüne taşımıştı. 

Ebu'l-Bera, IŞİD gruplarının çekilme sırasında Halep-Haseke yolu üzerindeki tek köprü olan Karakozak Köprüsü'nü patlayıcılarla havaya uçurduğunu, böylelikle Kobani (Ayn el-Arab) ile Halep kırsalının bağlantısının tamamıyla kesildiğini kaydetti.

Ebu'l Bera ayrıca uluslararası koalisyona ait uçakların, IŞİD'in Karakozak'taki mevzilerine düzenlediği saldırıda örgüte ait araçların kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?