banner39

IŞİD liderlerinin kimlikleri açıklandı

El Arabiya Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in komutanlarının kimliklerini açıkladı

Ortadoğu 13.02.2014, 18:01 14.02.2014, 17:30
IŞİD liderlerinin kimlikleri açıklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak ve Suriye'de çatışmalar yapan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in komuta kademesiyle ilgili önemli bir haber yayınlandı. IŞİD'in tepesindeki isimlerini kimlikleri ve eskiden ne yaptıkları açıklandı, ayrıca IŞİD ve Suriye rejimi arasında gizli bir bağlantı olduğu da ileri sürüldü.

El Arabiya gazetesinin yayınladığı haberde, IŞİD'in 6 komutanının ismi ve kimlikleri açıklandı. Haberde geçen isimler şu şekilde;

1- Ebu Bekir Bağdadi

Asıl ismi İbrahim El Bedri olan, ayrıca daha önce de Ebu Dua diye bilinen Bağdadi'nin İlahiyat hocası ve Bağdat Camii'nin eski imamı olduğu ifade ediliyor. Bağdadi'nin 2004 yılında Amerikan askeri tarafından tutuklandığı daha sonra da hapishaneden kaçtığı ifade ediliyor.

2- Ebu Eymen El Iraki

El Iraki'nin Saddam zamanında Irak Hava Kuvvetlerinde çalışan bir komutan olduğu belirtiliyor. El Iraki'nin IŞİD'in başta gelen isimlerinden olduğu belirtiliyor.

3- Ebu Ahmed El Alvani

Asıl ismi Velid Cesim El Alvani olan Ahmed El Alvani'nin Saddam Hüseyin döneminde Irak ordusuna mensup olduğu belirtiliyor. El Alvani'nin IŞİD'in askeri konseyine üye olduğu ifade ediliyor.

4- Ebu Abdurrahman El Bilavi

El Bilavi'nin IŞİD askeri konseyini oluşturan 4 kişiden biri olduğu ifade ediliyor. Ayrıca Şura meclisinin de eski başkanı olduğu belirtiliyor.

5- Hacı Bekir 

Bekir'in de yine Saddam döneminde Irak ordusunda subay olduğu belirtiliyor. Ancak Bekir'in ordunun silahşarıyşla ilgili gizli bilgileri elde edip başkalarına sağladığı gerekçesiyle görevden alınıp hapse atıldığı kaydediliyor.

6- Ebu Fatıma El Cehşi

Asıl adı Nima Abdu Naif El Cebri olan El Cehşi'nin de IŞİD için önemli bir figür olduğu ifade ediliyor.

IŞİD komutanlarının isimlerinin açıklandığı haberde, bazı IŞİD komutanlarının eskiden Beşar Esad'ın ordusunda yer aldıkları daha sonra IŞİD saflarına geçtikleri ifade ediliyor. Bu kişilerin aslında saf değiştirmedikleri, Suriye rejimi ile IŞİD'in gizli bir bağlantısı olduğu, bu kişilerin de bağlantı sağlamak için kullanıldıkları iddia ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?