banner39

IŞİD Lübnan'a 'emir' atadı iddiası

IŞİD'in Lübnan'a Şeyh Ahmed Esir'i 'emir' olarak atadığı iddia edildi

Ortadoğu 29.01.2015, 12:47 29.01.2015, 13:03
IŞİD Lübnan'a 'emir' atadı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Lübnan'a Şeyh Ahmed Esir'i 'emir' olarak atadığı iddia edildi. İngiliz Times gazetesi, IŞİD'in Lübnan'a yeni saldırıları yönetecek bir "emir" atadığını öne sürdü.

Gazetede yer alan bir haberde, "IŞİD'in kaçak bir Selefi şeyhi, yeni saldırılar için ilk Lübnan emiri olarak atadığı" belirtildi. Haberde, "IŞİD, Şeyh Ahmed Esir'in örgütün Lübnan emiri olarak atadı. IŞİD'in Suriye-Lübnan sınırında, Lübnan topraklarına yaptığı baskından birkaç gün sonra gerçekleşti. Saldırıda sekiz Lübnan askeri hayatını kaybetmişti" denildi.

Gazete, son Lübnan saldırısının, Ağustos'ta yapılan ve 20 Lübnan askeri ve polisinin kaçırıldığı baskından bu yana en ciddi saldırı olduğuna dikkat çekti. Örgütün asker ve polis kaçırma baskınından bu yana Suriye'deki Kalamun Dağları'nda güçlendiği, ılımlı İslamcı örgütlerden çok sayıda katılan olduğu ifade edildi.

Lübnan Güvenlik Merkezi Başkanı Abbas İbrahim ise, bu ay yaklaşık 700 kişinin kendi örgütlerinden ayrılarak IŞİD'e katıldığını iddia etti. İbrahim, "IŞİD'in Lübnan sınırındaki köyleri ele geçirerek, Suriye'deki pozisyonunu güçlendirmeye çalıştığını ve Esad'a destek veren Hizbullah'ı alt etmeyi planladığını" söyledi.

Iraklı kaynaklar da, örgütün Diyala'daki mevzilerine düzenlenen operasyonlar sonrasında, IŞİD'in Lübnan, Ürdün ve Suriye'de ilerleme planlarına dair belgelere ulaştıklarını kaydetti. Belgelere göre IŞİD, bu ülkelere sınır ötesi saldırılar düzenlemeyerek uluslararası koalisyonun Irak ve Suriye'deki ilgisini dağıtmayı hedeflliyor. Örgüt, Suudi Arabistan sınırında üç güvenlik görevlisinin öldüğü intihar saldırısını üstlenmişti.

Lübnan İçişleri Bakanı Nohad Maçnuk ise, Trablus kentindeki iki bombalı saldırıdan IŞİD'in sorumlu olduğunu söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?