banner39

IŞİD, Lübnanlı rehin askeri öldüreceğini açıkladı

IŞİD, rehin tuttuğu Lübnan askerini bir gün içerisinde öldüreceğini açıkladı

Ortadoğu 18.09.2014, 17:44 18.09.2014, 17:44
IŞİD, Lübnanlı rehin askeri öldüreceğini açıkladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan hükümeti, IŞİD ve El Nusra gruplarının ellerinde bulunan askerlerini almak için girişimlerde bulunuyor. ancak diğer taraftan Lübnan askerlerini rehin alan IŞİD ve Nusra ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Lübnan hükümetinin verdiği sözleri tutmadığını bu yüzden de rehin tutulan askerleri birer birer öldüreceklerini açıklıyor.

IŞİD son olarak, rehin tuttuğu askerlerden birini daha 24 saat içinde öldüreceğini duyurdu. Sebep olarak da Lübnan hükümetinin ''yalan ve ertelemeleri'' gösterildi. Açıklamada ''Size karşı sabırlıydık ve sizi uyardık. Ancak şundan da emindik karar sizin elinizde değil, elimizdeki askerler umrunuzda değil.'' denildi. IŞİD açıklamayı Twitter üzerinden yaptı.

Diğer taraftan Salı günü de El Nusra rehin askerlerden Mauhammed Maruf Hamiye'yi öldürebileceğini açıklamıştı. Ağuston başında çıkan çatışmalarda 30'dan fazla Lübnan asker ve polisi El Nusra ile IŞİD tarafından rehin alınmış, bir kısı serbest bırakılmış, ikisi de kafası kesilerek öldürülmüşlerdi. 

Gruplar, Lübnan hapishanelerindeki bazı tutukluların serbest bırakılmasını istiyor. Lübnan ise bunun devletin imajına zarar vereceği gerekçesiyle Katar ve Türkiye üzerinden yapılacak görüşmelerle askerleri serbest bıraktırmaya çalışıyor. Bu çerçevede Lübnan Başbakan Selam Katar'a gitmişti. Ayrıca Selam'la birlikte Katar'a giden Lübnan Emniyet Müdürü İbrahim Abbas Katar'da kalarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heyetini beklemiş ve burada Erdoğan'ın heyetiyle görüşmüş ve yardım talebinde bulunmuştu. Görüşmelerin çok yavaş ilerlediği kaydediliyor.

HARİRİ: MECLİS SEÇİMLERİNDEN ÖNCE CUMHURBAŞKANI SEÇİLMELİ

Müstakbel Hareketi Lideri ve Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri, Cumurbaşkanlığı seçimi yapılmadan Meclis seçimlerinin yapılmasına karşı olduğunu söyledi. Lübnan İçişleri Bakanlığı seçimlerin tarihini 16 Kasım olarak açıklamış 128 sandalyeli meclis için 514 kişi adaylık başvurusu yapmıştı. Ancak halen seçimlerin yapılıp yapılmayacağı belli değil. Cumhurbaşkanı adaylarından Mişel Aun, meclis seçimlerinin ertlenmesi için anlaşıldığını söylemişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?