IŞİD Paris saldırganlarını 'tanıttı'

IŞİD dijital dergisi Dabıq'da Paris saldırısını gerçekleştiren mensupları ile ilgili bilgiler verdi

IŞİD Paris saldırganlarını 'tanıttı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD, propaganda dergisi Dabıq’in bu ayki sayısında 130 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırısını gerçekleştiren üyelerini ‘tanıttı.’ IŞİD'in iddiaları, Paris saldırganlarından ikisinin üzerinden çıkan Suriye pasaportların sahte olduğuna ilişkin şüpheleri de destekler nitelikte bulunuyor.

IŞİD’in internet üzerinden yayınladığı Dabıq’ın 13. sayısında, Fransa’nın başkenti Paris’te 130 kişinin öldüğü saldırının zanlılarına ilişkin bir haber yayımlandı. Habere göre, saldırganlardan dördü Fransa, üçü Belçika, ikisi ise Irak vatandaşı.

‘Sadece Terör’ başlıklı haberde, dokuz saldırganın çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra kişisel bilgilerine de yer verildi. Paris’in siyah beyaz bir fotoğrafının da kullanıldığı dergide, öne çıkarılan isim saldırıların beyni olduğu belirtilen ve Belçika’da düzenlenen bir operasyonda öldürülen Abdülhamid Abaaoud oldu.

Dergi, saldırıya katılan Iraklıların adlarını ise Ukaşa El Iraki ve Ali El Iraki olarak açıkladı. Iraklı saldırganlar hakkında başka bir bilgi verilmedi, ancak bu iddia Paris saldırılarının ardından başlatılan soruşturmayı da etkileyebileceği belirtiliyor. Çünkü Paris saldırganlarından ikisinin üzerinden Suriye pasaportu çıksa da bugüne dek bu pasaportların gerçek olup olmadığı belirlenememişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 14:24
banner53
YORUM EKLE

banner39