banner15

IŞİD, Rusya ile Fransa'yı yakınlaştırdı

Suriye'de Beşar Esad konusunda zıt kutuplarda yer alan Rusya ile Fransa Paris saldırıları sonrası "müttefiklik" derecesinde yakınlaştı. Putin, Fransa'ya "tam destek" açıklamasında bulundu

IŞİD, Rusya ile Fransa'yı yakınlaştırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'deki iç savaş boyunca özellikle Beşar Esad konusunda karşıt görüşlerde olan Rusya ile Fransa, Paris saldırıları sonrasında yakınlaştı. Putin, saldırılardan sonra Rus ordusuna verdiği talimatta, Fransızlarla tam işbirliği içinde çalışılmasını istedi. Putin, Akdeniz'deki Rus gemilerinin de Fransız gemileriyle "müttefik" gibi çalışması talimatını verdi. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Suriye'deki hava operasyonlarını yoğunlaştırdıklarını ve saldırıların sayısını iki katına çıkardıklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e rapor veren Şoygu, 'Rostov na Donu' denizaltısından da Halep ve İdlib'deki terörist hedeflerine roket saldırıları düzenlendiğini açıkladı. Hava güçlerinin son saldırılarına dair de bilgi veren Şoygu, Rus jetlerinin Suriye'de 140 IŞİD hedefini imha ettiğini ve ülkenin kuzeyinde de 40 kasabanın teröristlerin elinden geri alınmasını sağladığını belirtti.

Aynı toplantıda konuşan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da Rus savaş uçaklarının Suriye'de son 24 saat içinde 2 bin 300 sorti gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

Putin de Suriye'deki operasyonların Rusya ve vatandaşlarını korumak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtip, Akdeniz'deki Rus donanma güçlerine Fransız 'müttefikleri' ile birlikte çalışmaları yönünde talimat verdi.

25 UÇAK DAHA GÖNDERİLDİ

Bu arada Moskova yönetiminin, Suriye'deki savaş jetlerine ek olarak 25 jet daha gönderdiği öğrenildi.

RUSYA VE ABD'Yİ DE YAKINLAŞTIRDI

Paris saldırılarının Suriye'de karşıt grupları destekleyen Rusya ile ABD'yi de yakınlaştırdığı belirtiliyor. İddiaya göre, Rusya Rakka'ya düzenlediği son operasyonlar öncesinde ABD'ye bilgi verdi. Reuters'a konuşan ABD'li yetkililer bunun "tam bir işbirliği" olduğu anlamına gelmeyeceğini savundular.

PUTİN'DEN HOLLANDE'E HATIRLATMA

Öte yandan, Antalya'daki G-20 Zirvesi'nden sonra konuşan Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Hollande'in Suriye konusundaki politikasını eleştirmiş, Beşar Esad'a kesin bir şekilde karşı çıkmasının onu IŞİD teröründen korumadığını ima etmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 17:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35