banner39

IŞİD Tikrit'e de girdi / FOTO

Musul'u ele geçirip Kerkük'e doğru ilerleyen IŞİD, Tikrit'e de girdi ve şehrin bazı bölgelerini ele geçirdi, valiliğin de IŞİD'in eline geçtiği bildiriliyor. IŞİD'in Salahaddin eyaletinin merkezini ele geçirmesi sonrasında, başkent Bağdat ile arasında, büyük bir kısmını elinde tuttuğu El Anbar eyaleti ile Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu Diyala eyaleti kaldı

Ortadoğu 11.06.2014, 16:31 11.06.2014, 23:02
IŞİD Tikrit'e de girdi / FOTO

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'i kontrolü altına aldığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, IŞİD militanları kısa süreli çatışmanın ardından kenti ele geçirdi.

Irak emniyetinden yüzbaşı Ömer el-Cebburi, Irak ordusuna bağlı güçlerin bugün Tikrit kentinden beklenmedik şekilde çekildiğini ve kentte sadece polis güçlerinin kaldığını açıklamıştı.

IŞİD militanlarının dün Irak'ın en büyük kentlerinden Musul'un kontrolünü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne sığınanların sayısı 280 bini geçti.

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Dindar Zebari, Musul'dan Kürdistan bölgesine 500 bin kişinin göç edeceğini öngördüklerini açıkladı. Zebari, uluslararası yardım kuruluşlarından destek beklediklerini söyledi.

IKBY'de bazı uluslararası yardım kuruluşlarının katılımıyla Musul'u terk eden sığınmacıların durumunu konu alan bir toplantı gerçekleşti. Toplantının ardından IKBY Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Zabari bir açıklama yaptı.

Zebari, Musul'dan kendi bölgelerine 500 bin kişinin göç edeceğini öngördüklerini dile getirdi. Toplantıda hazır bulunan Irak Göç ve Göçenler Bakan Yardımcısı'na son durumu hakkında bilgi verdiklerini ifade eden Zebari, "Çarşamba günü öğle saatlerine kadar Erbil'e gelen sığınmacı sayısı 100 bini geçti. Dohuk'a gelenlerin sayısı ise 180 bini buldu. Böyle gitmesi halinde bölgemize 500 bin sığınmacının gelebileceğini tahmin ediyoruz. Bunun için ilgili taraflardan Musullu sığınmacılara yardım ve destek talebinde bulunduk. Çünkü Kürdistan bölgesinin bu kadar sığınmacıya yardım edecek gücü yoktur" dedi.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?