banner15

IŞİD, Türk şoförleri rehin aldı

IŞİD (Irak Şam İslam Devleti), İskenderun Limanı'ndan Musul'ın Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldı

IŞİD, Türk şoförleri rehin aldı

Irak'ın ikinci büyük vilayeti Musul'da kent merkezinin önemli bir bölümünde kontrolü sağlayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, 20'den fazla Türk tır şoförünün bulunduğu Geyare bölgesindeki termik santrali de ele geçirdi. 

Musul'daki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mersin Limanı'ndan Musul'un Geyara bölgesindeki bir termik santrale akaryakıt taşıyan tırlar, sabah saatlerinde yüklerini boşaltacakları sırada, IŞİD militanları bölgeye ulaştı. Santrali ele geçiren militanlar, Türk tır şöförlerinin buradan ayrılmasına izin vermedi. 

Militanların, şoförlere akaryakıt boşaltma işleminin ardından bölgeden ayrılmalarına izin verileceğini söylediği ifade edilirken, durum belirsizliğini koruyor. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Musul Başkonsolosluğu üzerinden durumu soruşturmaya devam ediyor.

Terör örgütü IŞİD, dün gece Irak ordu birlikleriyle çatıştıktan sonra Musul havaalanı ve valilik binası ile bazı karakolları ele geçirmişti. Çatışmalardan dolayı binlerce Musullunun Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKYB) kontrolündeki Erbil ve Duhok vilayetlerine kaçışı devam ediyor. Bu arada, IŞİD militanlarının Baduş Cezaevi'ne düzenlediği saldırıda, aralarında IŞİD ve El-Kaide örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişinin firar ettiği bildiriliyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 19:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Dincer
Zeki Dincer - 6 yıl Önce

IŞİD savaşanlar ve savaşmayanlar arasındaki farkı bilmiyor herhalde. İslam eli silah tutmayan kişilerin ister öldürülmek için, isterse kaçırılmak, rehin alınmak ve ya da başka bir şekilde zarar görmeleri amacıyla hedef alınmalarını yasaklar. Aksi taktirde bunun aşırılık olduğunu söyler. “Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez” (2:190).

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 6 yıl Önce

Bu TIR şöförlerinden hangi biri IŞİD’e karşı eline silah alıp savaşıyordu? Hiçbiri! Harbi olanlar için farklı kurallar konulmuştur. Bu ikisi farklıdır. Peygamber Efendimizin İslam’a uygun olan cihad konusunda vurguladığı en temel kural bir hadisinde şöyle belirtilmiştir: “kadınları, çocukları, yaşlıları öldürmeyin; meyveli ağaçları kesmeyin.”

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 6 yıl Önce

Hadisin başka bir versiyonunda “tüccarları ya da tarlada çalışan işçileri öldürmeyin” ifadesi geçmektedir. IŞİD kendi başına buyruk hareket ederek, İslam’i temelleri çiğneyerek yeni kurallar icad ediyor.

banner39

banner50

banner47

banner48