banner39

IŞİD ve Kobani'de son durum

Irak'ta Peşmerge, Irak ordusu, Şii milisler ve hava saldırılarına rağmen bir türlü durdurulamayan IŞİD'in son olarak Anbar'da 15 köyü yeniden işgal ettiği öğrenildi. Kobani'de ise çatışmalar devam ediyor.

Ortadoğu 12.12.2014, 16:21 13.12.2014, 15:16
IŞİD ve Kobani'de son durum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD mensuplarının, Enbar vilayetinde 15 köyü işgal ettiği bildirildi. Enbar aşiret liderlerinden Neim Geiud, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, daha önce IŞİD’in elinden alınarak kurtarılan 15 köyün yeniden işgal edildiğini belirtti.

Neim Geiud, o köylerin bölgedeki aşiret milislerinin gerçekleştirdiği operasyon kapsamında daha önce kurtarıldığını ifade etti. IŞİD’liler bölgede bazı aşiret milislerini öldürdü.

Resmi kaynaklar, IŞİD’in bölgedeki ilerleyişi hakkında açıklama yapmadı. Irak’ın bazı illerinde hükümetin desteklediği aşiret milisleri, IŞİD’e karşı savaşarak işgal edilen bölgeleri kurtarıyor. Bazı bölgelerde güvenlik de aşiret milisleri tarafından sağlanıyor.

IŞİD örgütü mensupları 10 Haziran’dan beri Ninova’nın merkezi Musul’un yanısıra, Selahaddin, Diyala, Enbar ve Kerkük’ün bazı il, ilçe ve köylerini işgal altında tutuyor.

SAMARRA'DA 120 IŞİD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

Diğer taraftan Irak'ın Samarra ve El-Mutasım bölgelerinde IŞİD mensubu 120 kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

Irak Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Salahaddin iline bağlı El-Mutasım kasabasının, hava destekli ordu birlikleri tarafından düzenlenen operasyonla geri alındığı belirtilirken, 60 IŞİD militanının öldürüldüğü ileri sürüldü.

Irak emniyet güçlerinden alınan bilgiye göre, Salahaddin vilayetine bağlı Samarra bölgesinde El-Haşdu’ş-Şabi Şii milisleri ile IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalar sonucu 60 IŞİD militanının hayatını kaybettiği kaydedildi.

KOBANİ'DE SON DURUM : IŞİD SÜREKLİ TAKVİYE YAPIYOR

Suriye'nin Halep iline bağlı Kobani'de (Ayn el-Arap) ise IŞİD ile Kürt grupları arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Alınan bilgiye göre Kürt gruplarına destek veren Peşmergeler, IŞİD hedeflerini ağır silahlarla bombalıyor. Kobani'deki Peşmerge komutanlarından Ferhat Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'le çatışmaların karşılıklı havan topların atılması ve zaman zaman sokak çatışmalarıyla sürdüğünü belirtti.

Peşmerge güçlerinin yanlarında getirdikleri ağır silahlarla IŞİD hedeflerini bombaladığını aktaran Abdullah, "IŞİD, dün gece Kobani'nin doğusunda ve batısında YPG birliklerine  saldırdı. Ancak çatışmalarda bozguna uğradılar ve çok sayıda kayıp verdiler. Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da IŞİD'in konuşlandığı bölgeye hava saldırısı düzenledi. Örgütün çok sayıda militanı öldü" dedi.

IŞİD'E DESTEK GELİYOR

Abdullah, IŞİD'in, Kobani'yi ele geçirmek için sürekli bölgeye yeni takviye birlikler gönderdiğini belirterek, "Ancak onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Ellerinde yeteri kadar silah ve mühimmat da kalmadı. YPG güçleriyle büyük bir saldırı hazırlığı içindeyiz. Özgür Suriye Ordusu grubu da bize destek veriyor. IŞİD'in, Kobani'den silinmesinin yakın olduğu müjdesini verebilirim" diye konuştu.

Abdullah, ikinci Peşmerge grubunda ölü ya da yaralı olmadığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Kobani'den dönen ilk Peşmerge grubunun genel komutanı Albay Ahmet Gerdi, "Kobani'nin şu an yüzde 50'den fazlası Peşmerge ve YPG'nin elindedir. Peşmergeden önce Kobani'nin yüzde 70'i IŞİD'in elindeydi. Biz oraya gidince IŞİD'i püskürtmeyi başardık" dedi.
.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?