banner39

IŞİD ve Nusra Deyru'z- Zor'da çatıştı: 45 ölü

IŞİD ve Nusra Cephesi Suriye'nin Deyru'z-Zor kasabasında çatıştı. Çatışmada 45 kişi öldü, IŞİD bölgedeki petrol kuyularını ele geçirdi

Ortadoğu 09.06.2014, 14:33 09.06.2014, 14:33
IŞİD ve Nusra Deyru'z- Zor'da çatıştı: 45 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'e bağlı güçlerin Deyru'z Zor'da muhaliflerin elinde olan Harta petrol sahasının kontrolünü sağladığı bildirildi. Bölgede IŞİD ve El Nusra Cephesi arasında meydana gelen şiddetli çatışmada 45 kişi hayatını kaybetti.

IŞİD ve Nusra Cephesi arasında gerçekleşen çatışmada ölenlerden 17'sinin Nusra mensubu 28'inin de IŞİD milisi olduğu bildirildi.

Muhalif MASAR ajansının haberine göre, IŞİD'in, Deyru'z Zor'un kuzeybatı kesimlerinde yer alan ve muhalif Mücahidin Tugayı'nın elindeki Harta petrol sahasının bölgede yaşanan yoğun çatışmalardan sonra denetimini sağladığı kaydedildi.

Çatışmalarda isabet alan bir boru hattında yangın çıktığı belirtilen haberde, kentin kuzeyinde IŞİD ile silahlı muhalifler arasında iki günden bu yana şiddetli çatışmaların yaşandığı vurgulandı.

Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada, sabah saatlerinde Deyru'z Zor'un elektrik ve suyunun kesildiği ifade edilerek, kesintilerin sebebiyle ilgili bilgi verilmedi.

banner53
Yorumlar (4)
Zeki Dincer 7 yıl önce
Hz. Ebu Bekir döneminde Irak’ın fethi ve Suriye’nin önemli kentleri ele geçirilirken, Yermük savaşı sırasında vefat etmeden önce ordularına şu öğütleri vermişti: 'Kadın, çocuk ve yaşlılara dokunmayın, yemiş veren ağaçları kesmeyin, ma'mur bir yeri tahrip etmeyin, haddi aşmayın, korkmayın.' İslâm ordusu fethettiği yerlerde kimseye zulmetmemiş, adaletiyle düşmanların takdirini kazanmış, müslüman olmayıp da cizye vererek İslâm'ın himayesine giren milletler huzur ve emniyet içinde yaşamışlardır.
Zeki Dincer 7 yıl önce
IŞİD ve Nusret Cephesi’nin bencilliklerinden ötürü İslam’dan ve Peygamber’in sünnetinden ne denli uzaklaştıkları yine gözler önüne serilmekte. IŞİD her ne pahasına olursa olsun, Suriye’nin doğal kaynaklarını ele geçirmeye azmetmiş. Bu amaç uğrunda, şeriatı ayaklar altına almış, sanki yeniden yazmış, tanımadığımız, bilmediğimiz, kimsenin İslam tarihinde görmemiş olduğu sapkın bir kurallar bütününe göre sözde cihad ediyor.
Zeki Dincer 7 yıl önce
Nusret Cephesi, IŞİD’e sapkın diyor ama yine aynı şekilde şeriatı ayaklar altına alıp IŞİD’i beltaraf etmek için nerede, kimin etrafında savaştığını, kime ne zarar geleceğini düşünmeksizin savaşıyor. Her ikisi de Suriye halkı için cihad ediyoruz derken Deyru’z-Zor kasabasını masum Suriye’lilerin pahasına savaş alanına dönüştürüyorlar. Elektrik ve suyun kesildiği bir yerleşim yerindeki halkın yaşamını sürdürmesini nasıl bekliyorlar acaba?
Zeki Dincer 7 yıl önce
Şimdi bu kasabanın sakinleri muhtemelen başka yerlere göç etmek zorunda kalacaklar. Onlara bakan olmayacak, yardım eden olmayacak. Hz. Ebu Bekir’in emri altındaki İslam ordularının savaş hukukunu bugün IŞİD ve Nusret Cephesi’nin savaş hukukuyla karşılaştırdığımızda aradaki farkın ne denli çarpıcı olduğunu ve neden İslam’a, Şeriata, İslam tarihine kökten aykırı olduğunu görebiliyoruz.
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?