IŞİD ve Nusra Ersel'den tamamen çekildi

Suriye ve Lübnan sınırındaki Ersel bölgesinde yaklaşık bir haftadan bu yana süren çatışmalar IŞİD ve Nusra gruplarının dün akşam saatlerinde bölgeden çekilmesiyle tamamen sona erdi. Ancak Nusra, bölgeden ayrılırken yaklaşık 30 Lübnan güvenlik görevlisini rehin aldı

Ortadoğu 08.08.2014, 09:24 08.08.2014, 11:04
IŞİD ve Nusra Ersel'den tamamen çekildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye sınırında bulunan Ersel'de bulunan ve Lübnan ordusuyla çatışan silahlı gruplar dün akşam saatlerinde bölgeyi tamamen terk etti.

Ersel'e arabuluculuk için gelen "Müslüman Alimler Heyeti" üyesi Şeyh Hüsam el-Gali, dün yaptığı açıklamada, "Silahlı grupların Ersel'den çekilişi akşam saatlerinde tamamlanmış olacak, orduya bağlı birlikler de sabah saatlerinden itibaren bölgeye girmeye başlayacak" demişti. El-Gali'nin dediği gibi Lübnan güvenlik güçleriyle yaklaşık bir haftadan bu yana çatışan IŞİD ve El Kaide bağlantılı El Nusra cephesi grupları bölgeden tamamen çekildi.

Silahlı grupların tamamının bölgeden çekilmesiyle ilgili nihai bilginin ordu tarafından verileceğini dile getiren Gali, çekilme işleminin tamamlanmasıyla da insani yardım kafilelerinin bölgeye girmeye başlayacağını belirtti. Lübnan ordusu yaklaşık 11 bin kişilik bir askeri birliği sabaha karşı bölgeye konuşlandırmaya başladı.

Lübnan Demokrasi ve İnsan Hakları Kurumu Başkanı avukat Nebil el-Halebi ise gıda ve ilacın bulunduğu yaklaşık 8-9 tırdan oluşan yardım kafilesinin Lübnan'ın doğusundaki Beka bölgesinden hareket edeceğini söyledi.

Bölgedeki yaralılarla ilgili de bilgi veren Halebi, Lübnan Kızılayı'na bağlı 20 aracın yaralıları Beka'daki hastanelere nakletmek üzere orduya ait bir kontrol noktasından yola çıktığını kaydetti.

Ordu güçlerinin, IŞİD liderlerinden olduğu iddia edilen Ebu Ahmed el-Cuma'yı, Ersel'deki askeri barikatı geçişi sırasında gözaltına almasından sonra bölgede çatışmalar başlamıştı. Olayların başladığı cumartesiden bu yana 17'si asker 50 kişi ölmüş, 86'sı asker 128 kişi de yaralanmıştı. 

Önceki gece, "Ersel'e insani yardım ulaştırılması, bölgeden yaralıların çıkarılması, alıkonulan askerlerin serbest bırakılarak, silahlı grupların bölgeden ayrılmasını" içeren 24 saatlik ateşkes ilan edildiği açıklanmıştı.

NUSRA CEPHESİ REHİNELERLER İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

El Kaide bağlantılı El Nusra cephesi, Lübnan'ın Ersel kasabasından ayrılırken yaklaşık 30 Lübnan güvenlik personelini rehine olarak yanlarında götürmüştü. 

Nusra bölgeden çekildikten sonra rehinelerle ilgili açıklama yaptı. El Nusra'dan yapılan açıklamada, rehinelerin özel bir statüsü olduğu ancak bunun daha sonra açıklanacağı kaydedildi. Açıklamada çekilmenin gerekçesi olarak da, ''Ersel'in Kalamun savaşçıları ve Suriyeli mültecilerin hareketliliğinin bulunduğu bir yer olduğu bu yüzden de orayı savaş sahasına çevirmeye izin verilemeyeceği'' ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?