IŞİD ve Nusra hakkında yeni iddialar

Muhalif hareketin başlamasıyla bazı suçluların tahliye edilerek Nusra ve IŞİD'in başına geçtikleri ve muhaleti sabote ettikleri iddia edildi

IŞİD ve Nusra hakkında yeni iddialar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de bazı muhalifler, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubunu rejimin desteklediğini ve bu hareketin devrim girişimini sabote ettiğini öne sürdü.

Lübnan'dan yayın yapan Now isimli internet sitesinde yer alan Doha Hassan imzalı haber yorumda Irak Şam İslam Devleti hakkında ilginç iddialar yer alıyor. "IŞİD rejimin çocuğudur" başlıklı İngilizce yazıda bazı muhaliflere dayandırılan iddialara göre rejim güçleri bazı kişileri cezaevinden tahliye ederek muhalif görünümlü grupların başına geçiriyor. Bu gruplar yaptıkları bazı eylemlerle devrim hareketini sabote ediyor. Hassan, IŞİD'in de bu grupların başında yer aldığını ve eylemlerinin rejime yaradığını öne sürüyor.

Hassan'ın konuştuğu bazı muhalifler, farklı zamanlarda IŞİD'e bağlı güçlerle karşılaştıklarında kendilerine kötü muamelede bulunduklarını ve gözaltına alarak yargıladıklarını iddia ediyor. Muhalifler, "IŞİD yetkililerine 'Aynı devrim için mücadele ediyoruz, neden bize bu şekilde muamele ediyorsunuz' dediğimizde, 'Bizim devrimimizle sizinkinin bir alakası yok' karşılığını verdiler" diyor.

Hassan'a konuşan Mahşr Espar isimli bir aktivist ise, devrimden önce cezaevinde karşılaştığı adi suçlardan hükümlü bazı kişilerin muhalif hareketin başlamasıyla tahliye edildiklerine şahit olduğunu ve bu kişilerin Nusra ile IŞİD'in üst düzey kadrolarına atandığını iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 13:42
banner53
YORUM EKLE

banner39