IŞİD'den kaçan onbinlerce sivil sıkıştı

IŞİD'in Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki belde ve köylere saldırması, 40 binden fazla Suriyeli sivili çok dar dar bir alana hapsetti

IŞİD'den kaçan onbinlerce sivil sıkıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Suriye'nin kuzeyinde, muhaliflerin kontrolündeki belde ve köylere saldırması, bölgedeki konteyner ve çadır kentlerde yaşayan binlerce Suriyeli sığınmacıyı daha güvenli alanlara kaçmaya zorladı.

Halep'in Azez ilçesindeki İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfının çadır kentler sorumlusu Ahmed Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD saldırılarının 40 binden fazla aileyi dar bir alanda sıkıştırdığını söyledi.

Hatib, bu durumun herkes tarafından bilindiğini belirterek, "Tüm dünya da bunu biliyor. IŞİD saldırıları on binlerce aileyi 4-5 kilometrekarelik bir alanda sıkıştırmış durumda. IŞİD özellikle bu bölgeye saldırıyor." dedi.

IŞİD'in dün geceden itibaren bu bölgeye saldırılarını artırdığını kaydeden Hatib, "Yetim, yaşlı ve dulların kaldığı Siccu Kampı'nın yarısından çoğu boşalmış durumda. Halk, IŞİD'in rastgele attığı havan toplarının kamp çevresine düşmesinden korkarak burayı terk ediyor, daha güvenli bölgelere gidiyor." diye konuştu.

"BÖLGEDE CİDDİ BİR İNSANİ KRİZ ÇIKABİLİR"

Muhaliflerin kontrolündeki Kafr Kelbin ve Kel Cibrin beldelerinin IŞİD'in eline geçmesi nedeniyle Mari ilçesinin IŞİD ve PYD kuşatması altında kaldığını vurgulayan Hatib, "Mari'de 15 bin sivil kuşatma altında, böyle giderse bölgede ciddi bir insani kriz çıkabilir. Bölgedeki kuşatmanın bir an önce kaldırılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35