IŞİD'den temizlenen Cerablus'a dönüşler sürüyor

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında IŞİD'ten temizlenen Cerablus'a döndü

IŞİD'den temizlenen Cerablus'a dönüşler sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de yaklaşık 6 yıldan bu yana devam eden iç savaş yüzünden Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ülkelerine dönüşü sürüyor.

Gaziantep Valiliğince Karkamış ilçesinde kayıt işlemleri yapılan Suriyeliler, Göç İdaresi İl Müdürlüğü ekiplerinin nezaretinde ülkelerine dönüyor. Yanlarına aldıkları eşya ve bavullarıyla Karkamış Gümrük Kapısı'na gelen çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeliler, güvenlik kontrolünden sonra Cerablus'a geçiyor.

Özgür Suriye Ordusu üyelerinin gümrük kapısında karşıladığı ve yakından ilgilendiği Suriyelilerin eşyaları araçlara yüklenip evlerine ulaştırılıyor.

Yaklaşık 2 yılın ardından çocuklarıyla ülkesine giden Abir Batran, bu anı sürekli hayal ettiğini ve çok mutlu olduğunu aktardı. Gülistan Cedan ise "Birçok yakınım Cerablus'a döndü. Onlar haber verince ben de dönmeye karar verdim. İnşallah bir daha buradan ayrılmayız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35