banner39

IŞİD'e 11 yeni hava saldırısı

Amerikan güçleri, Suriye ve Irak'taki IŞİD hedeflerini bombaladı

Ortadoğu 27.10.2014, 18:34 28.10.2014, 07:55
IŞİD'e 11 yeni hava saldırısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye ve Irak'ta IŞİD hedeflerine 11 yeni hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

CENTCOM'dan yapılan açıklamada, ABD güçlerinin dün ve bugün Suriye'deki IŞİD militanlarına karşı savaş ve bombardıman uçaklarıyla dört hava saldırısı düzenlediği, bunun yanında, ABD ve koalisyon güçlerinin, örgütün Irak'taki hedeflerine de yine dün ve bugün, savaş, saldırı ve bombardıman uçaklarıyla insansız hava araçlarını kullanarak yedi hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Açıklamaya göre, Suriye'de Kobani yakınlarında düzenlenen dört saldırıda IŞİD'in beş aracı ve kontrolündeki bir binası vuruldu.

Irak'ta da Musul Barajı'nın batısındaki üç hava saldırısında örgütün küçük bir birimi hedef alınırken, Felluce'nin güneydoğusundaki saldırıda grubun büyük bir birimi vuruldu, kontrolündeki bina yıkıldı ve aracına zarar verildi. Beyci pertol rafinerisinin güneyindeki iki saldırıda IŞİD elemanları, örgütün küçük bir birimi ve gelişmiş patlayıcı cihazı imha edildi. Zumar'ın doğusundaki saldırıda ise örgütün küçük bir birimi vuruldu, kontrolündeki iki bina yıkıldı.

CENTCOM açıklamasında, saldırıların, IŞİD'in Irak'a, bölgeye ve uluslararası topluma yönelik tehdidini yok etmek için düzenlenen "Doğal Kararlılık" operasyonlarının bir parçası olduğu, Suriye ve Irak'ta hedeflerin vurulmasının örgütün operasyonlarına devam etmesini sınırlandırdığı aktarıldı. Açıklamada, Irak'ta hava saldırıları düzenleyen koalisyon ülkeleri ABD, Fransa, Birleşik Krallık, Avustralya, Belçika, Danimarka ve Hollanda olarak sıralanırken, Suriye'deki hava saldırılarına katılan koalisyon ülkelerinin de ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Bahreyn olduğu ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?