banner39

IŞİD'e karşı gözetleme kuleleriyle mücadele

İngiltere'nin Lübnan'ın bir kasabasındaki Hristiyanları korumak için bölgeye gözetleme kuleleri inşa ettiği ve bu sayede IŞİD'in ilerlemesini engellediği ileri sürüldü

Ortadoğu 01.12.2014, 16:10 01.12.2014, 16:10
IŞİD'e karşı gözetleme kuleleriyle mücadele

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Lübnan'da IŞİD'in ele geçirmeye çalıştığı bir Hıristiyan kasabasının, İngiliz ekipler tarafından inşa edilen gözetleme kulesi sayesinde kurtarıldığını yazdı.

Gazetenin özel haberine göre gizlice harekete geçen ekip, Bekaa Vadisi'nde yer alan "Ras Baalbek" adlı kasabanın Suriye sınırına süratle 12 adet kule inşa etti ve IŞİD'in katliamını engelledi. Haberde, inşa edilen gözetim noktaları sayesinde Lübnan ordusunun IŞİD'in ilerleyişini durdurduğu belirtildi.

Gazete, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın kasabanın kurtarılmasını yakınen takip ettiğini öne sürdü.
İngiltere'nin Lübnan Büyükelçisi Tom Fletcher, gazeteye yaptığı açıklamada "Gözetleme kulelerinin Ras Baalbek kasabasında katliam yaşanmasını önlediğine inanıyorum" dedi. Fletcher, böyle bir katliamın Dürzilerin, Sünnilerin, Şiilerin ve 2 milyon Hıristiyan'ın yaşadığı ülkede "çok büyük bir istikrarsızlığa yol açabileceğini söyledi, "IŞİD bu tür sembolik değeri olan zaferler elde etmek istiyor. Bir sınıra baskın düzenleyip orada katliam yapınca, tüm dikkatleri çekiyorsunuz. Lübnan gibi hassas dengeler ile var olan bir ülkede, bu tür olayların çok acı sonuçları olabilir."

SINIRA KULE DESTEĞİ DEVAM EDİYOR

Ras Baalbek kasabasındaki kulenin geçen Temmuz ayında 17 gün içinde inşa edildiği öne sürüldü. Buna göre 12 kulenin yapımı, aralarında IŞİD ve Nusra Cephesi'nin da bulunduğu binlerce silahlı kişinin Lübnan sınırlarına gerçekleştirdiği büyük saldırılar öncesinde tamamlandı.

Bir kulenin İngiltere'ye yaklaşık 150 bin Sterlin'e (Yaklaşık 525 bin Türk Lirası) mal olduğu yazan haberde, "Tango 10" adı verilen bu kulenin, "birbirine eklenen altı taşıma vagonu" ile inşa edildiği belirtildi.
Haber şu ifadelerle devam etti, "Tango 10, Lübnan sınırına son birkaç ayda olağanüstü hızla inşa edilen gözetleme kulelerinden biri. Diğer gözetleme kuleleri de yapım aşamasında. IŞİD'in 'Lübnan'ı ele geçireceği' iddiasının ardından, küçük bir İngiliz asker ve mühendis ekibi, günde 24 saat çalışarak bu kuleleri inşa ettiler. İlk kuleler ülkenin kuzeyine dikildi. Daha sonra yapılanlarla birlikte, doğu sınırının yarısına kadar ilerlendi."
Gazetenin görüştüğü Rad Baalbek sakinlerinden 76 yaşındaki Faris Mansur ise, Suriye'de yaşananlar nedeniyle endişeli olduklarını aynı şeyleri yaşayacaklarını düşündüklerini söyledi. Mansur, sınırdaki çatışmalar sırasında gözetleme kulesinin kendilerini koruduğunu belirtti.

Kaynak: BBC Türkçe 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?