banner39

banner35

IŞİD'e kimyasal silah suçlaması

IŞİD'in Surriye ve Irak'taki saldırılarında hardal gazı kullandığı öne sürülüyor

Ortadoğu 14.08.2015, 08:26 14.08.2015, 10:57
IŞİD'e kimyasal silah suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak'ta ve Suriye’de peşmergelere ve Kürtlere yönelik düzenlediği saldırılarda hardal gazı kullandığı öne sürüldü.

Wall Street Journal, Amerikan ve Alman kaynakların ifadelerine dayandırdığı haberinde örgütün silahları Suriye’de ele geçirmiş olabileceği belirtildi. İddia, AFP'ye konuşan bir ABD'li yetkili tarafından da "inandırıcı" bulundu. Söz konusu yetkili, "Önceki bilgiler ışığında, bu haberleri inandırıcısı buluyoruz" dedi.

Şam hükümetinin 2013'te kimyasal silahlarını uluslararası kamuoyunun denetiminde imha etmeyi kabul ettiği dönemde, elinde çok miktarda hardal gazı olduğu açıklanmıştı. Kaynaklar, Suriye'nin elindeki silahların tümünü imha etmek yerine uluslararası denetçilerden gizlemiş olabileceğini öne sürüyor.

ABD'li yetkililer, IŞİD'in hardal gazını Irak'ta da elde etmiş olabileceğini belirterek, istihbarat kurumlarının duruma dair incelemelerini sürdürdüğünü belirtti.

IŞİD'in hardal gazı kullandığının kesinleşmesi halinde örgütün savaş alanındaki kapasitesi yeni bir boyuta taşınmış olacak.

ALMANYA DA ‘KİMYASAL’ DEDİ

Alman Bild gazetesi de Savunma Bakanlığı'nın Bakan Ursula von der Leyen'e sunduğu bir raporda, Suriye'de peşmerge güçlerine karşı kimyasal silah kullanıldığının bildirildiğini yazmıştı. Gazetenin haberinde olayın Çarşamba günü Erbil’in 40 kilometre güneybatısındaki Mahmur kentinde meydana geldiği ve 60 peşmergenin yaralandığı belirtilmişti. Haberde kullanılan kimyasal silahın türüne dair bir açıklama yer almamıştı.

Alman Savuma Bakanlığı, Iraklı ve ABD'li uzmanların inceleme için olay yerine gittiğini açıkladı.

Savaşlarda hardal gazı kullanımı, Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında yasaklanmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey de IŞİD’in Suriye ve Irak’ta Kürt güçlere yönelik "hardal" gazı maddesi kullandığına yönelik haberlerin farkında olduklarını ve konuyu incelediklerini söyledi.

Baskey, "IŞİD’in kimyasalları silah olarak kullandığına yönelik önceki iddialarda olduğu gibi, bu son haberlerin de farkındayız ve ek bilgilere ulaşmaya çalışıyoruz. Bu haberleri yakından takip etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?