banner39

IŞİD'in elinde ABD, Rus ve Çin silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, IŞİD'in Irak ordusunun kullandığı ABD yapımı silahları ele geçirdiğini belirterek, "DAEŞ'in elinde ABD, Rus ve Çin yapımı silahlar var" dedi

Ortadoğu 17.03.2015, 17:03 17.03.2015, 17:03
IŞİD'in elinde ABD, Rus ve Çin silahları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tayland Dışişleri Bakanlığı ve Saranrom Enstitüsü'nün ev sahipliğinde düzenlenen "Türk Dış Politikası: Asya ve Pasifik'e Yakınlaşma" başlıklı konferanstaki konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevapladı.

Çavuşoğlu, Irak ve IŞİD'in bölgedeki faaliyetlerine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediğini vurguladı.

Türkiye'nin, Suriye'deki PYD ve PKK gibi diğer terör örgütlerine de karşı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Bunlar IŞİD ile Suriye'nin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü veya barışı için savaşmıyor. Sadece ülkenin mevcut topraklarına nüfuz etmek için savaşıyor. Biz bunun karşısındayız. Bu durum, bu ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğini baltalıyor" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, IŞİD'in El Kaide üzerinden ortaya çıktığını ve Suriye rejimi tarafından desteklendiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Çok açık konuşacağım. IŞİD'in Rus ve Çin yapımı silahları var. Bu silahları IŞİD'e Suriye rejimi verdi. Yeterince güçlü olduğuna inandıklarında devlet ilan ettiler. IŞİD ne bir ülkeyi ne de İslam'ı temsil ediyor" dedi.

Çavuşoğlu, IŞİD'in Irak'ta Musul'u ve Irak ordusunun kullandığı ABD yapımı silahları ele geçirdiğini ifade ederek, "IŞİD'in elinde ABD, Rus ve Çin yapımı silahlar var" diye konuştu.

Irak'taki mezhepçilik konusuna da değinen Çavuşoğlu, mezhepçiliğin sadece Suriye ve Irak'ta olmadığını, Yemen, Bahreyn ve Libya'da da görüldüğünü ve bunun bölge için çok büyük bir tehdit olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, "Mezhep çatışmaları ve güvensizlik ortamının üstesinden gelmek için umarım komşu ülkeler daha sorumlu roller üstlenecek" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?