banner15

IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi Rusya'nın da gündeminde

IŞİD'in Musul'u alması ve Irak'taki ilerleyişi Rus analistler ve Rus medyası tarafından da tartışılıyor...

IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi Rusya'nın da gündeminde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ve Suriye’de IŞİD’in ilerleyişi Rusya’da da önemli gündem maddeler, arasına girdi. Irak merkezi yönetimi 2003 işgalinden sonra en büyük tehditle karşı karşıya kaldı. Silahlı gruplar taarruza geçerek Irak şehirlerini ele geçirmeye başladı. Silahlı gruplarla savaşın Nuri el-Maliki yönetiminin de geleceğini belirlemiş olacak.

Kommersant gazetesine değerlendirmelerde bulunan Rus Ortadoğu uzmanları Maliki yönetiminin Bağdat’ın kontrolünü de kaybedebileceğini savundu. Suudi Arabistan ve Katar kökenli radikal Sünni gruplar Suriye’de yaşanan gelişmelerin benzerinin Irak’ta da tekrarlanması için yoğun çaba sarf ediyor.

Analistler IŞİD grubunun taarruzunun ülkeyi üç yere böldüğünün – Şii güney, Sünni merkez ve kuzey Kürt- altını çizdi. Bunun yanı sıra iki yıl önce IŞİD mensuplarının Suriye’de en-Nusra ile beraber Esad rejimine ve rejime muhalif barış yanlısı gruplara karşı da operasyonlar düzenlediğine dair hatırlatmada bulunuldu. Tahran yönetiminin komşu ülkede yaşanan gelişmelerden rahatsız olduğu ve askeri müdahale seçeneğinin masada olduğu öne sürülerek Suudi Arabistan’ın da yaşanan gelişmelerden Maliki yönetimini sorumlu tuttuğunu belirtildi.

IŞİD’in güç kazanmasının en önemli nedenleri içerisinde Ankara yönetiminin örgüte verdiği desteğin de bulunduğunu iddia eden analistler savaşın kısa vadede Türkiye sınırları içerisine de sıçrayabileceğini öne sürdü. Nitekim Türkiye genelinde selefi düşüncenin güç kazanması, IŞİD ve diğer örgütlere katılan Türkiye vatandaşlarının grup liderlerine dönüşmesi, Azerbaycan ve Çeçenistan gibi yakın ülkelerin vatandaşlarının da örgüt safına katılmasına destek olunması ciddi sorunların belirtileri olarak tanımlandı.

Bunun yanı sıra Ankara yönetiminin Irak çatışmasını mezhep savaşı olarak görmesi ve bunu açık bir şekilde ifade etmesi bölge ülkelerinin geleceği açısından sorun olarak görüldü.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 17:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48