IŞİD'in Münbiç- Rakka yolu kesildi

Suriye'de IŞİD için çok önemli olan Münbiç'in geri alınması operasyonların önemli bir tepe alınarak yolu kesilerek Münbic’e 7 kilometreden az mesafe kaldığı açıklandı

IŞİD'in Münbiç- Rakka yolu kesildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Münbiç operasyonu kapsamında stratejik olarak önemli olan Til Um Serrac Tepesi ele geçirildi. Böylece IŞİD'in elinde olan Münbiç Rakka yolu kesilmiş oldu.

Suriye’de, Fırat Nehri’nin batısında yer alan ve IŞİD’in ’Avrupa kapısı’ olarak gördüğü Münbiç’e yönelik 1 Haziran’da başlatılan operasyon devam ederken, IŞİD için stratejik önemi olan Til Um Serrac Tepesi’nin IŞİD’ten alınması ile Minbic- Rakka karayolunun kesildiği belirtildi.

IŞİD lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin IŞİD sorumluları ile zaman zaman toplantılar düzenlediği korunaklı Til Um Serrac Tepesi’nin alınması ve Münbiç-Rakka yolunun kesilmesi ile IŞİD’e büyük darbe vurulurken, operasyonu düzenleyen Minbic Askeri Meclisi resmi sözcüsü Şervan Derviş, operasyonun kapsamında 14 kilometre ilerleme sağladıklarını ve özgür Mınbic’e ramak kaldığını söyledi.

IŞİD’in 2014 yılından bu yana kontrolünde bulunan Fırat nehri batısındaki Münbiç’i kurtarmak için Münbiç Askeri Meclisi bünyesinde yer alan Şems El-Şaml Taburu, Siwar Minbic (Münbic Savaşçıları), Fırat Tugayları Topluluğu (Cindulheremˆn Tugayı, Fırat Şehitleri Tugayları Topluluğu ve El-QewsŒ Tugayı) ve Münbic Türkmenlerinden oluşan birliklerin 1 Haziran"da başlattığı operasyon sürüyor.

"MÜNBİÇ'İN TAMAMEN KURTARILMASI YAKINDIR"

Münbiç’i IŞİD’ten geri almak için operasyon başlatan MÜnbic Askeri Meclisi resmi sözcüsü Şervan Derviş, Münbiç operasyonunun başarı ile devam ettiğini, 14 kilometre ilerleme kaydettiklerini belirterek, şöyle dedi:

"Çok sayıda köy, mezra ve stratejik nokta IŞİD’ten alınarak özgürleştirildi. Operasyonun ikinci kolu Karakozak köprüsünden 5 kilometre ilerleyerek Bağdadi’nin de uğrak noktası olan stratejik Um El-Serc köyünü IŞİD’ten temizledi ve onlara ait bomba yüklü araçlarını imha etti. Bugünü kadar yaşanan çatışmalarda 110 IŞİD’çi çete öldürüldü ve Münbic’e 7 kilometreden az mesafe kaldı. Münbiç’in tamamen kurtarılması çok yakındır."

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2016, 12:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35