banner15

IŞİD'in son infazına ABD ve İngiltere'den kınama

ABD Başkanı Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron, IŞİD'in bir İngiliz rehineyi daha öldürmesi eylemini kınadı

IŞİD'in son infazına ABD ve İngiltere'den kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in İngiliz rehine Alan Henning'i öldürdüğü görüntüleri yayınlamasının ardından dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'in bu eylemini kınarken İngiltere Başbakanı David Cameron, failleri yakalayıp adalet önüne çıkaracaklarını söyledi.

IŞİD'in İngiliz yardım konvoyu gönüllüsü Alan Henning'in infaz görüntüsünü yayınlanmasının ardından İngiltere Başbakanı David Cameron, "ülkesinin bu katilleri yakalayarak, adalet önüne çıkarmak için elinden geleni yapacağını" söyledi. 

Cameron ayrıca, "Alan Henning'in zalimce öldürülmesi, bu teröristlerin ne kadar barbar olduğunu gösteriyor" diyerek, Henning'in ailesine başsağlığı diledi. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in Henning'in infazına ilişkin görüntüsünün doğruluğunu kanıtlanmaya çalışırken, IŞİD'in yayınladığı "Amerika ve müttefiklerine yeni bir mesaj" başlıklı video 1 dakika 11 saniye sürüyor. Görüntünün sonunda, ABD'li eski asker Peter Edward Kassig olduğu tahmin edilen başka bir rehine görülüyor. Videodaki IŞİD militanı, bir sonraki kurbanın Kassig olacağını söylüyor. 

İngiltere'nin kuzeyinde bulunan Salford kentinden yaşayan ve taksi şoförlüğü yapan 47 yaşındaki Henning, geçen yıl aralık ayında Suriye'de kaçırılmıştı. 

IŞİD daha önce Amerikalı gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile İskoç yardım kuruluşu çalışanı David Haines'i de benzer şekilde, başlarını keserek öldürmüştü. 

İngiltere, geçen haftadan bu yana Irak'ta IŞİD'e yönelik yürütülen hava operasyonuna destek veriyor. İngiltere Başbakanı Cameron, dün operasyonun yürütüldüğü Güney Kıbrıs'taki askeri üssü ziyaret etmiş ve operasyonda kullanılan tornado jetlerinin sayısının artırılacağını açıklamıştı. 

OBAMA İNFAZI KINADI

ABD Başkanı Barack Obama, İngiliz yardım konvoyu gönüllüsü Alan Henning'in IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülmesini şiddetle kınadı.

Obama yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, İngiliz vatandaşı Alan Henning'in IŞİD tarafından vahşice öldürülmesini şiddetle kınar" ifadesini kullandı.

Henning'in Suriye halkının yaşamlarını geliştirmek için çabaladığını ve ölümünün onlar, ailesi ve İngiltere halkı için büyük bir kayıp olduğunu belirten Obama, şöyle devam etti:

"İngiliz dostlarımız ve müttefiklerimizle birlikte durarak, Alan'ın ve bunun yanında Jim Foley, Steven Sotloff ve David Haines'in öldürülmelerinin sorumlularını adalet önüne çıkarmak için çalışacağız. Geniş bir müttefikler ve ortaklar koalisyonuyla birlikte, IŞİD'i geriletmek ve nihayetinde yok etmek için kararlı adım atmaya devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 09:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48