banner15

İslam dünyası bir düşünürünü daha kaybetti

İslam dünyasının tanınmış hatiplerinden Prof. Dr. Abdussabur Şahin dün vefat etti.

İslam dünyası bir düşünürünü daha kaybetti

 

Ali Murat Karakış-Dünya Bülteni / Kahire

İslam dünyasının tanınmış simalarından müfekkir, yazar ve döneminin en güçlü hatibi Prof. Dr. Abdussabur Şahin dün Kahire'de 82 yaşında vefat etti.

Kahire Üniversitesi Darul Ulum Fakültesinde uzun yıllar ders veren Şahin, Mısır ve İslam dünyasının en ünlü fikir adamı ve davetçilerinden birisi olarak kabul ediliyordu. Şahin bir müddet Kral Fahd Üniversitesi'nde de ders vermişti. Bir dönem politikaya da atılan Şahin, Mısır parlamentosu alt komisyonu olan Şura Meclisi üyeliğinde de bulundu.

70'ten fazla kitap yazan Şahin, fasih Arapçayı çok iyi kullanan son derece etkili konuşmasıyla halkı galayana getirebilen büyük bir davet adamı ve hatipti.

Mısır'ın ilk camisi olan Amr Bin As Camii'nde Cuma günleri hutbe okuyan Şahin'i doksanlı yıllarda özellikle de Türk ve yabancı öğrenciler yakından takip ederdi. Şahin'in en önemli eserlerinden olan ''Babam Adem'' kitabı yayınlandığı dönemde büyük ilgi toplamıştı. Şahin bu kitabında Adem (a.s)'ın yaratılışına yeni bir bakış açısı kazandırdı. 'Kuran'da Ahlak Düsturu', 'Kuran Tarihi', 'Müminlerin Anneleri', 'Rasul'ün Etrafındaki Kadın Sahabiler'... 82 yıllık hayatı boyunca yazdığı kitaplardan sadece birkaçı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 11:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48