İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Suudi Koalisyona destek

İİT, 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturmasını memnuniyetle karşıladı

Ortadoğu 15.12.2015, 16:00 15.12.2015, 16:05
İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Suudi Koalisyona destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturmasını memnuniyetle karşıladı.

İİT'den yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturmasından memnuniyet duyulduğu belirtilerek, teröre karşı bölgesel ve uluslararası çabaların desteklendiği, dünyada yaşanan, İslami ve insani değerlerle hiçbir şekilde örtüşmeyen, terör suçları konusunda derin endişe duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen İİT Genel Sekreteri İyad Medeni, teşkilat üyesi ülkelerin terörden en çok etkilenen devletler arasında yer aldığını ve terör gruplarının hatalı İslam yorumları konusunda sıkıntı yaşadığına dikkati çekti.

Söz konusu koalisyonun, Müslümanların ideolojik ithamlara, aşırı sağcı parti ve hareketlerin iddialarına ve İslamofobiye maruz kaldıkları bir dönemde oluşturulmasına dikkati çeken Medeni, ayrıca teşkilatın terörle mücadele konusunda 1994'te aldığı ve üye ülkelerin onayladığı 1999 tarihli anlaşmaya vurgu yaptı.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dün 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturduğu bildirilmiş, bu ülkeler, "Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komor Adaları, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen olarak sıralanmıştı.

Riyad'ın önderliğindeki koalisyonda, Suudi Arabistan ile bölgenin üstünlüğü için çekişen İran ile Irak bulunmayacak.

Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin de söz konusu koalisyonu desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri alacağı kaydedilmişti.

IRAK'A DAVET

Iraklı Sünniler, 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturmasını memnuniyetle karşılayarak, Irak'ın bu koalisyona acilen katılmasını istedi.

Irak Meclisindeki Sünni "Muttehidun Koalisyonu" lideri Usam en-Nuceyfi'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, teröre karşı oluşturulan koalisyonun İslam ülkelerinin askeri gücü ve enerjisini bir arada topladığı ve IŞİD ile diğer terör gruplarının yaydığı "karanlık fikir" ile mücadele edeceği ifade edildi.

Terörden en büyük zararı gören ülke olmasından dolayı Irak'ın acilen söz konusu koalisyona katılması çağrısının da yapıldığı açıklamada, "Bu konu (koalisyon) herkesten çok Irak'ı ilgilendiriyor. Iraklılar terörden çok çekti. Irak'ın uluslararası ve İslami çevrenin desteğinden yararlanmasının zamanı geldi" denildi.

Meclisteki Sünni "Güçler Birliği" üyesi Haydar el-Mulle de yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu koalisyonu desteklediklerini belirterek, "Irak hükümeti, dünyanın barış ve güvenliğine karşı gerçek tehdidi oluşturan terör riskine karşı bölgesel ve uluslararası duyarlılığı değerlendirmeli" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?