"İslam ülkeleri İsrail'e ambargo uygulamalı"

İran, İslam ülkelerinin İsrail'in işlediği suçlara karşı ambargo yaptırımında bulunması gerektiğini açıkladı.

Ortadoğu 18.10.2023, 21:58
"İslam ülkeleri İsrail'e ambargo uygulamalı"

İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçlara bir yaptırım olarak İslam ülkelerine "ambargo" çağrısı yapıldı.

İsrail'in Gazze'de hastaneyi hedef aldığı saldırının ardından İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'dan ambargo çağrısı geldi. Abdullahiyan, İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarına karşı İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere petrol ambargosu dahil İsrail'e yönelik tam ambargo uygulanmasını istedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'in hastane saldırısı başta olmak üzere Gazze'de işlediği savaş suçlarına karşı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelere petrol ambargosu dahil İsrail'e yönelik tam ambargo çağrısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, İİT'nin Gazze'deki durumla ilgili olağanüstü toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan'ın Cidde kentine giden Abdullahiyan, burada İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile bir araya geldi. Abdullahiyan görüşmede, İsrail'in hastane saldırısı başta olmak üzere Gazze'de işlediği savaş suçlarını belgelemek ve bu suçların faili İsrailli yetkililerin uluslararası mahkemelerde yargılanmasına zemin hazırlamak için İİT bünyesinde bu konuyla ilgili hukuk ekibi oluşturulması gerektiğini kaydetti.

İRANLI BAKAN'DAN İSRAİL'E AMBARGO ÇAĞRISI

İranlı Bakan, İİT üyesi ülkeler tarafından İsrail'e karşı petrol ambargosu dahil tam ambargo uygulanması ve İsrail'in büyükelçilerinin sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu. İİT Genel Sekreteri Taha ise İsrail'in saldırılarına son vermek için İİT tarafından ortak tavır alınması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?