İslami Cephe IŞİD'i geriletiyor

İslami Cephe ve IŞİD arasında çatışmalar artarken IŞİD'in bazı bölgeleri kaybettiği bazı yerleri de El Nusra'ya bıraktığı bildiriliyor...

İslami Cephe IŞİD'i geriletiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Özgür Suriye Ordusu ile geçtiğimiz günlerde kurulan İslami Cephe ilk kez birlik oldu ve IŞİD'e karşı savaş açtı. İslami Cephe, IŞİD milislerine teslim olmaları için 24 saat süre verdi.

Suriye'de Halep ve İdlib kentlerinde muhalifler arasında cuma günü başlayan çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. Çatışmalar, muhalifler arasında etkili bir rol oynamaya başlayan İslami Cephe ile Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) milisleri arasında yaşanıyor. İslami Cephe, Türkiye'nin Kırkamış beldesi karşısı Cerablus'ta IŞİD'in karargahını kuşattı. Örgütün IŞİD'den Atarib, Atme, Dane, Menbic, Carabulus'u geri aldığı bildiriliyor.

IŞİD'in ayrıca Halep ve İdlib'in bazı bölgelerinden çekilerek buraları El Nusra'ya verdiği belirtiliyor.

İslami Cephe, IŞİD'in yanı sıra El Nusra milislerine karşı da savaşıyor. Batının desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) ise İslami Cephe'ye destek verdiği kaydedildi. ÖSO, böylece ilk kez İslami Cephe ile birlikte hareket etmiş oldu.

Çatışmalarda IŞİD örgütünün ülkenin kuzeybatısındaki İdlib'de 30 kişiyi öldürdüğü ileri sürüldü. Çok sayıda kişinin kaçırıldığı bildirildi. Karışıklık nedeniyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkışlar da durduruldu.

İslami Cephe'nin dün IŞİD milislerine teslim olmaları için 24 saat süre tanıdığı kaydedildi. Bölgedeki aktivistlere göre İslami Cephe, IŞİD'e "Suriye'den çekilin" çağrısı yaptı.

Bu arada Ahraruş-Şam ve PYD arasında şiddetli çatışmaların da sürdüğü ve Ahraruş-Şam'ın Suriye'nin kuzeyindeki Tel-hamis bölgesini ele geçirdiği öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 12:36
banner53
YORUM EKLE

banner39