İsrail, 16 yaşındaki çocuğu gözaltına aldı

Filistin'in El-Halil şehrinde Yahudi yerleşimciye bıçaklı saldırıda bulunduğu iddiasıyla reşit olmayan bir Filistinli gözaltına alındı

İsrail, 16 yaşındaki çocuğu gözaltına aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da Yahudi bir yerleşimciye bıçaklı saldırı düzenlediği gerekçesiyle reşit olmayan bir Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet desteğiyle el-Halil kentinde düzenlenen operasyonda, Batı Şeria'nın güneyindeki Otniel yerleşim biriminde geçen pazar Yahudi yerleşimciye bıçaklı saldırı düzenlediği şüphesiyle aranan 16 yaşında bir Filistinlinin gözaltına alındığı" ifade edildi.

İsrail askerlerinin ayrıca Batı Şeria'da dün gece 14 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

Ordu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Batı Şeria'da terör ve şiddet olaylarına karıştıkları gerekçesiyle aranan 14 Filistinlinin gözaltına alındığı, Filistinlilerden 2'sinin Hamas mensubu olduğu" kaydedildi. Gözaltına alınan Filistinlilerin kimliğine ilişkin bilgi verilmedi.

Öte yandan İsrail ordusunun, pazar günü yaşanan bıçaklı saldırı olayının ardından Filistinli çalışanların, sanayi bölgeleri dışında Batı Şeria ve Kudüs'teki yerleşim birimlerine girişlerini yasakladığı belirtildi.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim biriminde geçen pazar günü bir kadın Yahudi yerleşimciyi bıçakladığı gerekçesiyle 1 Filistinli öldürülmüştü. Bıçaklanan kadının da yaşamını yitirdiği kaydedilen olayın ilk bulgularına göre, saldırıyı gerçekleştiren Filistinlinin yerleşim biriminde çalıştığı öne sürüldü.

İsrail'deki Haaretz gazetesinin haberinde söz konusu kararın, güvenlik değerlendirme oturumunun ardından alındığı ifade edilerek, bugün düzenlenmesi planlanan güvenlik oturumunda da Filistinli çalışanların yerleşim birimlerine girişinin yasaklanıp yasaklanmamasına ilişkin net bir karar verileceği aktarıldı.

Filistin Merkez İstatistik Bürosu'nun verilelerine göre, Batı Şeria ve Kudüs'teki yerleşim birimlerinde yaklaşık 21 bin Filistinli çalışıyor.

İsrail güçleri, Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilerin evlerine sık sık baskınlar düzenleyerek, çeşitli suçlamalarla gözaltılar gerçekleştiriyor. Filistin resmi kaynakları İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinlinin bulunduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:21
banner53
YORUM EKLE

banner39