banner39

İsrail ablukası altında 'Filistili Gelin Fuarı'

İsrail ablukası altındaki Gazze'de "Filistinli Gelin" adı altında "Düğün ve Evlilik Fuarı" düzenlendi.

Ortadoğu 06.05.2014, 18:35 06.05.2014, 18:35
İsrail ablukası altında 'Filistili Gelin Fuarı'

İsrail'in yaklaşık 7 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze'de "Düğün ve Evlilik Fuarı" düzenlendi. "Filistinli Gelin" adı altında düzenlenen fuara çok sayıda yerel şirket katıldı.

Filistin'de ilk kez bu türden bir etkinlik düzenlendiğini belirten fuarın basın sorumlusu Muhammed Ebu Ciyab, çeyizlik eşya, gelinlik, kişisel bakım ürünleri ve takı çeşitlerinin sergilendiği fuarla İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'ne ekonomik hareketlilik getirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın, Batı Şeria ile Gazze arasındaki ticareti olumsuz etkilediğine değinen Ebu Ciyab, artan işsizlik ve fakirliğin alım gücünü zayıflattığına dikkati çekti.

Gazze sahilinde düzenlenen "Düğün ve Evlilik Fuarı" perşembe günü sona erecek.

Hamas'ın seçimleri kazanmasının ardından Gazze'yi havadan, karadan ve denizden abluka altına alan İsrail yönetimi, Hamas'ın 2007 Haziran'ında iktidara gelmesi üzerine ambargoyu daha da sıkılaştırmıştı.

İsrail'in uyguladığı ambargo ve Mısır yönetiminin Gazze'nin "can damarı" olarak nitelendirilen tünelleri yıkması, Gazze ekonomisi üzerinde büyük tahribata yol açıyor. Tünellerin yıkılması sonucu bölgedeki işsizlik oranlarının yüzde 39'u bulduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?