banner39

İsrail, Akdeniz gazına kavuştu

İsrail, Akdeniz'den çıkardığı doğalgazı ülkeye taşımaya başladı. Gaz, Türkiye üzerinden Avrupa'ya da ihraç edilecek...

Ortadoğu 01.04.2013, 08:14 01.04.2013, 13:48
İsrail, Akdeniz gazına kavuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, Akdeniz'de kurduğu ve ülkenin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığını azaltmasında büyük rol oynayacak Tamar kuyusundan çıkardığı doğalgazı, ilk kez borularla İsrail'e aktardı.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Binyamin Netanyahu'nun, ''Bu İsrail ekonomisi için önemli bir gündür. Özgürlük bayramında enerji bağımsızlığında önemli bir adım attık. Doğal gaz sektöründe son on yılda ilerleme kaydettik, bu tüm İsrail ve İsrail halkı için iyi olacak'' dediği belirtildi.

Tamar kuyusunu işleten firmanın Genel Müdürü Yitzhak Tshuva ise çıkarılan doğalgazla elektrik üretim maliyetinin yaklaşık yüzde 50 düşeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

İsrail çıkardığı gazın 2020 sonuna doğru bir bölümünü ihraç etmeyi planlarken, enerji uzmanları Akdeniz'de bulunan Tamar kuyusunun ülkenin 40 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacağını tahmin ediyor.

Gazın yüzde 60'ını ihraç edecek olan İsrail'in toplam üç alanda bulduğu rezerv BP Enerji Raporu rakamlarına göre Almanya'nın rezervlerinin 14 katı. Tamar bölgesinden 20 yılı aşkın bir süre gaz çıkarılacağı belirtilirken bulunan toplam rezervin ülkenin 150 yıllık ihtiyacını karşılaması bekleniyor. İsrail Merkez Bankası'na göre sadece Tamar bölgesi ülkenin milli gelirini yüzde 1 artıracak düzeyde.

Doğalgazın Türkiye'ye kadar inşa edilecek boru hattı ile ihraç edilmesinin söz konusu olduğu belirtilirken, yıllık 4 milyar dolarlık bir ticaret oluşturabileceği hesaplanıyor. Gazın, Türkiye üzerinden Avrupa'yı da besleyeceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?