İsrail: Aljazeera muhabirini Filistinlilerin öldürdüğüne dair işaretler var

İsrail, Katar merkezli Aljazeera televizyonunun deneyimli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile'nin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde İsrail askerlerinin düzenlediği baskın sırasında "Filistinliler tarafından açılan ateşle öldürüldüğüne ilişkin işaretler olduğunu" öne sürdü.

Ortadoğu 11.05.2022, 13:19 11.05.2022, 16:28
İsrail: Aljazeera muhabirini Filistinlilerin öldürdüğüne dair işaretler var

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Aljazeera muhabiri Ebu Akile'nin Cenin'de "bir terörle mücadele operasyonu sırasında çıkan silahlı çatışmada öldürülmesinin üzüntüyle karşılandığı" ifade edildi.

Açıklamada, "Ebu Akile'nin Filistinlilerin ateş açması sonucu öldüğüne ilişkin işaretler bulunduğu" ileri sürüldü ve Filistin yönetimine "gerçeği ortaya çıkarmak için söz konusu soruşturmada iş birliği" çağrısı yapıldı.

Öte yandan İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ebu Akile'nin "Arap basınının aktardığının aksine Filistinlilerin ateş açması sonucu öldüğüne ilişkin ilk işaretler bulunduğunu" savundu.

Filistinli gazeteci Ebu Akile'nin naaşının Nablus'taki bir hastanede otopsiye alındığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise Ebu Akile'nin Cenin'de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu başından vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.

Katar merkezli Aljazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak başından ağır yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirmişti.

Aljazeera'nın ilk nesil saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail'in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için uzun süredir bölgede çalışmalar yürütüyordu.

1971 Kudüs doğumlu Ebu Akile, Ürdün'deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu.

Cenin Kampı'na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?