İsrail artık Yahudilerin ulusal devleti

Manen Yahudilerin devleti olan İsrail artık kanunen de bir ulusal Yahudi devleti. İsrail Yasama İşleri Bakanlık Komisyonu, İsrail'i 'Yahudilerin ulusal devleti' olarak tanıyan kanun tasarısını onayladı.

İsrail artık Yahudilerin ulusal devleti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Radyosu'nun haberine göre Komisyon, Likud Partisi milletvekili Benny Begin'in sunduğu ve İsrail'i Yahudilerin ulusal devleti olarak gören kanun tasarısını Knesset'e (İsrail meclisi) sunulmak üzere onayladı.

Kanun tasarısında İsrail'in, Yahudi kimliğinin vurgulanmasının yanı sıra özgürlük, adalet ve barış temelleri üzerine kurulu, demokratik bir ülke olarak kabul edildiği ifade edildi.

Kanun tasarısıyla ilgili konuşan Knesset'teki Arap milletvekili Üsame es-Sadi, "Yasama komisyonunda devletin Yahudi kimliğinin vurgulandığı bu kanunun onaylanması, Araplara karşı ırkçı her türlü kanunu onaylayan sağcı bir hükümetin varlığında garip bir durum değil" dedi.

Sadi, "Araplar olarak, Yahudilerin her şey üzerinde hak iddia etmesini sağlayan ve biz Arapları azınlık haline getiren bu kanunların yürürlüğe girmesine engel olacağız" diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 10:18
banner53
YORUM EKLE

banner39