banner39

İsrail askerleri gazetecileri dipçikledi

İsrail askerleri, öldürülen bir Filistinli çocuğu görüntülemek isteyen dört gazeteciyi tartaklayarak görevlerini yapmalarını engelledi

Ortadoğu 14.12.2012, 10:22 14.12.2012, 16:55
İsrail askerleri gazetecileri dipçikledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail askerleri, iki Reuters kameramanını tartaklayarak sokak ortasında soyunmaya zorladı ve üstlerine gaz bombası attı. Kameramanlardan birinin hastanelik olduğu bildirildi.

Reuters kameramanları Yusri Cemal ve Me'mun Vazvaz, İsrail sınır güçleri tarafından öldürülen Filistinli bir çocuğun bulunduğu bölgeye giderken İsrail devriyesi tarafından durdurulduklarını ve tüfek dipçikleriyle dövüldüklerini söyledi.

Öte yandan Hamas'a ait bir televizyon kanalında çalışan başka iki gazetecinin de aynı şekilde İsrail askerleri tarafından kötü muameleye tabi tutuldukları ve görevlerini yapmalarının engellendiği bildirildi. 

İsrail'deki Yabancı Gazeteciler Birliği (Foreign Press Association) olayı şiddetle kınadığını açıkladı. Açıklamada şöyle denildi: "Basın özgürlüğü bir ulusun medeniyetinin işaretidir. İşini yapmaya çalışan gazetecilerin saldırıya uğraması ve aşağılanması kabil edilemez ve İsrail ordusunun uyguladığını söylediği davranış kriterlerinin çok dışındadır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?