banner15

İsrail basınından 'Türkiye'ye F-35 engeli' iddiası

İsrail merkezli Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail'in Türkiye'ye yapılması planlanan F-35 teslimatı nedeniyle endişeli olduğu ve Türkiye'ye F-35'lerin kapasitesini yükseltecek teknolojinin verilmesini engellemek için ABD'li yetkililerle görüştüğü iddiasında bulunuldu.

İsrail basınından 'Türkiye'ye F-35 engeli' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haaretz'e konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail'in F-35'lere sahip tek Ortadoğu ülkesi olmayı hedeflediğini ve bu nedenle Türkiye'ye gönderilecek F-35'ler konusunda ABD ile yakın temas halinde olduğunu bildirdi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, yetkili, F-35'e ilişkin detayların diğer ülkelere sızmasından ve İsrail ordusunun bölgesel rekabetleri nedeniyle F-35'lerin kapasitesinin yükseltimesi konusunun Türkiye ile paylaşılmasının önüne geçmek istediklerini aktardı.

ABD İLE İSRAİL ARASINDA F-35'E İLİŞKİN TEKNOLOJİ TRANSFERİ

ABD ve İsrail arasında söz konusu görüşmelerin merkezinde F-35'lerin kapasitesinin yükseltilmesine ilişkin teknoloji transferi bulunuyor. İsrail, ABD ile görüşmeleri resmi olarak reddetse de Türkiye'ye gönderilecek F-35'lerin teslimatı konusunu yakından takip ettiği biliniyor.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer, Türkiye'nin F-35'lerin üretimine yatırım yapan az sayıda ülkeden biri olmasına nedeniyle Türkiye'ye 100 adet F-35'in teslimatının önüne geçmenin oldukça güç söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 10:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48