İsrail baskınlarına Filistin isyanı

Ramallah'ta birçok ev ve iş yerine baskın düzenleyen İsrail güçlerine Filistinliler tepki gösterdi. Ramallah kentinde bulunan Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın genel merkezine de baskın düzenledi. 

İsrail baskınlarına Filistin isyanı

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kenti girişinde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında arbede yaşandı. 

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, İsrail askerleri Ramallah kentinin kuzey girişinde birçok ev ve iş yerine baskın düzenledi. 

Bölgedeki bazı güvenlik kameralarına da el koyan İsrail güçlerine Filistinliler tepki gösterdi. 

Olayların büyümesinin ardından İsrail askerleri ile Filistinliler arasında arbede çıktı. 

İsrail güçleri Filistinlilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinliler de taş atarak karşılık verdi. 

Arbedede şu ana kadar yaralanan olmadığı bildirilirken bölgedeki gerginliğin devam ettiği aktarıldı. 

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde bulunan Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın genel merkezine de baskın düzenledi. 

WAFA'nın haberine göre, İsrail güçleri, ajansın Ramallah'taki genel merkezine baskın düzenleyerek çalışanları bir odaya topladı.

Ajans çalışanlarının dışarı çıkmalarına izin vermeyen İsrail güçleri, WAFA'ya ait kameraları ve diğer ekipmanları inceledikten bir süre sonra genel merkezden ayrıldı.

Baskına ilişkin sosyal medyada yayınlanan bir videoda çok sayıda İsrail gücünün silahlı şekilde WAFA'nın ofisinde dolaştığı ve ajans çalışanlarını bir odada topladığı görülüyor. Görüntüyü kaydeden kadın çalışanın İsrail güçlerine "Biz gazeteciyiz ve uluslararası hukuka göre bizi durduramazsınız." dediği duyuluyor.

Daha sonra İsrail güçleri görüntüyü kaydeden kadın çalışanı ofisten dışarı çıkarırken, gazetecinin İsrail güçlerine "kendinizden utanmalısınız" diye bağırdığı duyuluyor.

Öte yandan görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, Filistin resmi haber ajansının genel merkezine yapılan baskına tepki gösteren çok sayıda Filistinli çevrede toplanarak protesto gösterisi düzenledi.

İsrail güçleri, protestoya gerçek, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinliler de taş atarak karşılık verdi. 

Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin müdahalesinde 2 Filistinlinin gerçek mermiyle, 4 Filistinlinin de plastik mermiyle yaralandığını duyurdu. Yaralıların sağlık durumuna ilişkin detaylı bilgi verilmezken çok sayıda kişinin de İsrail güçlerince atılan gazdan etkilendiği ifade edildi. 

Ramallah kentinin bazı girişlerini kapatan ve Ramallah'a bağlı beldelere baskın düzenleyen İsrail güçleri en az 16 Filistinliyi de gözaltına aldı.

Yasa dışı Ofra Yahudi yerleşim birimi yakınında dün akşam durakta bekleyenlerin üzerine hareket halindeki bir araçtan ateş açılması sonucu biri ağır olmak üzere 6 İsrailli yaralanmıştı.

Olayın ardından araçta bulunanlar bölgeden kaçmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 20:19
YORUM EKLE

banner39