İsrail, Batı Şeria'dan Selefilerin güçlenmemesi için çekilmiyormuş

İsrail Savunma Bakanı, Mahmud Abbas'ın müzakerelerde İsrail'in istediklerini vermediğini ve işgal güçlerinin Batı Şeria'dan Selefi grupların güçlenmemesi için çekilmeyeceğini söyledi

İsrail, Batı Şeria'dan Selefilerin güçlenmemesi için çekilmiyormuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın barışa varmada "ortak" olamayacağını belirterek, müzakerelerde İsrail devletinin varlığı tanınmadan herhangi bir sonuca ulaşılamayacağını söyledi.

İsrail'in Kanal 2 televizyonuna açıklamalarda bulunan Yalon, "Ebu Mazen (Mahmud Abbas), o alan ama vermeyen bir ortak. İsrail'in bir devlet olarak tanınmasını içeren nihai anlaşma noktasında ortak değil" dedi.
Yalon, "Çatışmanın Filistin'in tamamıyla ilgili olduğunu anladım. Onlar (Filistinliler) bizim burada bulunma hakkımızı tanımıyor. Karşı taraf, Yahudi halkının ulusal vatanında varlık hakkını tanımazsa herhangi bir anlaşmaya varmak imkansız" diye konuştu.

Filistinlilerle yakın gelecekte bir barış anlaşması ihtimali görmediğini belirten Yalon, "Geçmişte barış için çaba sarf ettim. Barış karşılığında toprak ilkesini destekledim. Ancak, geçirdiğimiz acı tecrübeleri hesaba katmalıyız. Direnebileceğimiz barış bizim neslimizde gerçekleşmeyecek" ifadesini kullandı.

İsrail ordusunun Batı Şeria'dan çekilmesi konusunda da uyarıda bulunan Yalon, "Bu, İsrail sınırında "Hamasistan'ın" kurulması sonucunu doğurur. Aynı zamanda tıpkı Gazze'de olduğu gibi Selefi grupların güçlenmesine sebep olur" diye konuştu.

Yalon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Filistin-İsrail barış görüşmelerinde şeffaf bir aracılık yürüttüğünü bunu müzakerelerin gidişatının daha net göstereceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 11:58
banner53
YORUM EKLE

banner39