banner15

İsrail: BM girişimi HAMAS'tan tehlikeli

İsrail Maliye Bakanı, Filistin'in BM nezdinde tam devlet olmak için başvurma girişiminin HAMAS'tan daha tehlikeli olduğunu ileri sürdü

İsrail: BM girişimi HAMAS'tan tehlikeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, Filistin'in BM'de tanınma arayışının, İsrail için Gazze Şeridi'nde kontrolü elinde bulunduran Hamas'ın tehditlerinden bile tehlikeli olduğunu öne sürdü.

Steinitz, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin, tek taraflı bir hareketin barış sürecine zarar vereceğine yönelik sıklıkla yaptığı açıklamalara değindi ve İsrail'in hiç tartışmasız Filistinlilerin bu tek yanlı hareketine karşı olduğunu vurguladı.

"Filistinlilerin bu teşebbüsü, Hamas'ınkinden daha fazla tehdit arz ediyor" diyen Steinitz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı, 20 Eylül'de BM Genel Kurulu sırasındaki devlet olma kararı sunmaktan caydırmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirtti.

Steinitz, "Bu, Filistinlilerin karşılığında İsrail'e hiçbir şey vermeden devlet edinme teşebbüsü" diye konuştu. Steinitz, Filistinlilerin bunun karşılığında ne barış, ne güvenlik önerdiğini, ayrıca Filistinli mültecilerin İsrail'e dönüş haklarından da vazgeçmediklerini ifade etti.

Aynı radyoya konuşan İsrail Altyapı Bakanı Uzi Landau da Filistinlilerin bu girişimi sonucu, Filistin yönetimi ile aralarındaki anlaşmaların da geçersiz ve hükümsüz kalabileceğini öne sürdü.

Yisrael Beitenu (İsrail Evimiz) partili bakanlardan Landau, Filistinlilerin bu girişimine karşı Ürdün Vadisi, Batı Şeria'daki büyük Yahudi yerleşim blokları ve hatta daha fazla Filistin toprakları üzerinde İsrail egemenliğini yürürlüğe koymaları gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 18:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35